Gyakrabban fáj a fejük azoknak, akik sok kávét isznak - állapítják meg norvég kutatók a Journal of Headache Pain cimű lapban. A több mint 50 ezer személyt vizsgáló norvég kutatás azt is kimutatta, hogy a kávét mérsékelten fogyasztók körében gyakoribb a krónikus, azaz havi 14 napnál tovább tartó fejfájás. A koffein a legelterjedtebb stimulálószer a világon, és régóta ismert a fájdalomra kifejtett pozitív és negatív hatása.
A skandináv országok élénk érdeklődését a téma iránt nemcsak a fejfájás társadalmi költsége - az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a rokkantság okai között a 19. helyen tartja számon - hanem az északiak magas, napi átlag 400 mg - os koffeinfogyasztása is magyarázza. Ez nagyjából négy csésze kávét jelent, ami kétszerese más európai országok, illetve az USA átlagfogyasztásának.
A kutatásban a nem migrénes fejfájás gyakorisága 18 százalékkal tűnt nagyobbnak a magas koffeinfogyasztóknál (napi 500 mg vagy annál több), mint azoknál, akik keveset, átlag 125 mg-ot fogyasztanak naponta. De jelenti-e ez azt, hogy a koffein fejfájást okoz? Vagy azt, hogy a fejfájósok fájdalmuk enyhítésére isszák a kávét?
Még nehezebb magyarázatot találni arra, hogy a nagy kávéfogyasztók körében miért ritkább a krónikus fejfájás. Talán a koffein lerövidíti a fejfájás időtartamát? Vagy a krónikus fejfájásban szenvedők csökkentik koffeinfogyasztásukat? Illetve azok, akiknek csak időnként fáj a fejük, nem tudják, hogy a magas koffeinfogyasztás okozhatja azt? A koffeinfogyasztás és a fejfájás ok-okozati viszonya továbbra sem ismert. Egy interjúban a norvég kutatás vezetője, Knut Hagen mindenesetre azt javasolta a fejfájásra hajlamosaknak, hogy csökkentsék kávéfogyasztásukat.
Animáció: HáziPatika.com