Így reagál a szervezet
A szénhidrátmennyiség csökkentésén alapuló diéták egyre felkapottabbak a mai 25-39 évesek körében. Ezek az étrendek jelentősen lecsökkentik vagy akár el is hagyják többek között a gyümölcsök, a gabonafélék és a hüvelyesek fogyasztását. Ennek következtében azonban sokan jóval kevesebb rostot visznek be a szervezetükbe, mint amennyit szükséges lenne. Ez pedig hosszú távon nemcsak a gyomor és az emésztőrendszer egészségére káros, hanem megnöveli a szívbetegség, a stroke, a cukorbetegség és a bélrák kialakulásának esélyét is.
Gyomorproblémák egész sora
Y-generációba tartozó - vagyis 1980 és 1994 között született - fiatal felnőttek 67 százaléka tapasztalt már az elmúlt egy évben olyan gyomorproblémákat, mint a puffadás, a hasmenés, illetve a székrekedés, míg az idősebbek körében ez az arány 33 százalék - derült ki egy friss brit kutatásból. A 2000 személy bevonásával végzett felmérés Y-generációba tartozó résztvevői legalább heti egyszer észlelnek ilyen jellegű egészségügyi problémákat , háromnegyedük pedig úgy nyilatkozott, hogy a gyomorgondok negatívan hatottak a hangulatukra és az érzelmi egyensúlyukra.
Sokan nem is tudnak a rosthiányról
A kutatás résztvevőinek több mint fele meg volt győződve róla, hogy étrendje tartalmazza azt a 30 grammnyi rostot, ami az ajánlott napi bevitel. A valóságban viszont ez mindössze a megkérdezettek 8 százalékára volt igaz. Jo Travers brit dietetikus szerint azok a trendi diéták, amelyek korlátozzák a szénhidrátbevitelt - mint például a ketogén, a paleo vagy az Atkins diéta -, egyúttal a rostbevitelt is mérsékelik.
Hasmenés, székrekedés, bélrenyheség
Az alacsony rostbevitel azonban hosszú távon károsítja az emésztést, ráadásul számos komoly betegség kialakulásának esélyét is jelentősen növeli. Emellett mindennapossá teheti az olyan tüneteket, mint a székrekedés , a hasmenés vagy a kettő váltakozása, de sokakat érinthet a bélrenyheség is. A panaszok mellé általános rossz közérzet, letargia és koncentrációs zavarok is társulhatnak.
Forrás: dailymail.co.uk