A többség el sem tudja képzelni a reggelét egy csésze gőzölgő fekete nélkül, mely a benne lévő koffeinnek köszönhetően megadja a kellő lendületet a naphoz. Sokan ebéd után is elkortyolnak egyet, "kajakóma" ellen vagy a délutáni produktivitás érdekében. Ám vannak olyanok, akik nemcsak a koffein miatt, hanem a kávé ízéért is megisznak akár további 3-6 csészével, ami viszont már nem feltétlenül egészséges. Közülük többen ezért a köztes adagokat koffeinmentessel oldják meg, bár vannak, akik mindig azt választják.
Festékhígítót sem innánk...
Igen ám, de sokan nem tudják, hogy miközben épp egészségük érdekében váltottak koffeinmentesre, ezzel a választásukkal - főképp hosszú távon - több kárt okoznak, mint hasznot. Dr. William Li orvos, kutató, az Angiogenezis Alapítvány elnöke és orvosigazgatója az eatthis.com -nak rávilágított, ha azt nézzük, hogyan vonják ki a koffeint a kávébabból, valószínűleg megváltozik a véleményünk erről a kérdésről.
"A kávébabot olyan kémiai oldószerben áztatják, amely kimossa belőle a koffeint" - magyarázza Li, hozzátéve, néhány oldószer ugyanaz, mint ami a festékhígítókban vagy körömlakklemosókban van. Nem véletlen, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) csak bizonyos feltételek mellett hagyta jóvá a metilén-klorid használatát, ami az egyik leggyakrabban alkalmazott oldószer, ez azonban nem feltétlen jelenti azt, hogy egészséges lenne annak lenyelése. A bizonyos feltételekhez kötött engedélyezés valójában csak annyit tesz, az anyag úgy felhasználva nem mérgező. Ám, ha éveken át nagy mennyiségben fogyasztunk koffeinmentes kávét, annak bizony komoly következményei lehetnek - hívja fel a figyelmet a szakember.
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint a metilén-kloridnak való kitettség szemkárosodást, álmosságot, szédülést, végtagbizsergést okozhat. Korábban, mielőtt még a környezetvédelmi ügynökség (EPA) 2019-ben betiltotta a metilén-kloridot, ezt a színtelen anyagot lakossági használatra készült festékhígítókban alkalmazták, de máig vannak olyan zsírtalanító- és tisztítószerek, amikben fellelhető. Ami azonban még meglepőbb, hogy a metilén-klorid kivonata még mindig számos koffeinmentes kávémárkában megtalálható. Ezért a szakember azt tanácsolja, mindig nagyon körültekintően nézzük meg a koffeinmentes kávék címkéjét, de a legjobb, ha olyan márkát választunk, ami rendelkezik bio minősítéssel.