A koleszterin valóban bűnös?

A koleszterin az ember számára nélkülözhetetlen - szerepe pótolhatatlan a sejthártyák felépítésében vagy a nemi hormonok és a "stresszhormon" képződésében.

Nem e létfontosságú molekulával van tehát a gond, hanem az emberrel, aki nem tart mértéket, és felesleges mennyiségben fogyasztja el az állati termékekkel együtt.

A stressz is okozhatja

Hibás az a kényszerképzet, hogy az emelkedett koleszterinszint feltétlen kóros. A pajzsmirigy alulműködésekor vagy tartós stressz esetén is megemelkedik a szintje. Mivel a koleszterin csak a vér útján juthat felhasználása helyére, ha többre van szükség belőle, magasabb lesz az értéke is a mérés során. Stresszhelyzetben, amikor sok stresszhormonra (kortizolra) van szükség, nyilván több koleszterin kerül a mellékvesékbe a stresszhormon előállításának a helyére, hogy a szerv biztosíthassa az utánpótlást.

De magas a koleszterinszint akkor is, ha a mérés előtt egy-két nappal tojás, szalonna vagy más, állati zsírt tartalmazó étel fogyasztása történik. A magas koleszterinszint tehát egyaránt jelentheti a szervezet normál működését, és jelenthet fokozott kockázatot is. A gondot az elkülönítés lehetősége jelenti, hogy mikor melyik esetről van szó.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

Mennyire stresszes? Feszült? Úgy érzi, túl stresszes az élete? Töltse ki tesztünket , és eredményei alapján javaslatokat kap arra vonatkozóan, hogyan tudna javítani a helyzeten!

A probléma oka

A kétféle helyzet elkülönítésének kulcsa az életmódban keresendő. Ha a magas koleszterinszint mellett jellemző az ülő, mozgásszegény életmód, az állati eredetű táplálékok rendszeres fogyasztása, valamint egyéb kockázatnövelő káros szokások (dohányzás, koffein, alkohol) fennállása, akkor valószínű, hogy a magasabb koleszterin valóban rizikótényezőt jelent. Ha azonban a táplálkozás döntően növényi étrendre épül (zöldségek, gyümölcsök, gabonák, csírafélék, olajos magvak), akkor a magasabb koleszterinszint oka máshol keresendő.

Ilyen eset a már említett tartós stressz, vagy a pajzsmirigy alulműködése is. Ilyenkor nem a koleszterin, hanem a stressz csökkentése vagy hatékonyabb kezelése a megoldás. Ha a stressz tartósnak bizonyul, és a szervezet kifárad, egy idő után a pajzsmirigy is elkezd alulműködni. Az ilyenkor jellemző magasabb koleszterinszint a szervezet védekező mechanizmusainak egyik következménye. Indokolatlan csökkentése ilyenkor éppen a szervezet ellen lehet. Ez a helyzet a hormonegyensúly zavarainak esetén is. A magasabb koleszterinszint tehát nem minden esetben és mindenáron csökkentendő, csak akkor, ha indokolt.

Az étkezés szerepe

A rejtett koleszterin, amelyet a hús, a belsőségek, a tojás és más állati termékek tartalmaznak, valóban ártalmasak, ha rendszeresen kerülnek a szervezetbe. Ha ezen felül még a testmozgás is hiányzik, amely részben akadályozná annak lerakódását, még nagyobb a kockázat. A feleslegesen bevitt koleszterint kénytelen a szervezet valahol "elhelyezni". Így döntően az erekben, azoknak is a már károsodott, vagy különösen terhelt területein, elágazódási pontjain rakódik le, amelyben később mész jelenik meg.

Tipp Hajlamos koleszterinbajokra? Válaszoljon kérdéseinkre , hogy megtudja, mekkora eséllyel jelentkezik Önnél koleszterinprobléma! A koleszterin lerakódása, valamint a következményes érszűkület megdöbbentő mértéket ölthet. De megdöbbentő a szervezet bámulatos képessége is, ahogy ezt a szűkületet képes ellensúlyozni. A nyaki főverőér akár 60-80%-os mértékben is beszűkülhet, mire az első tünetek (feledékenység, memóriazavar, szédülés) megjelennek. Ha az életmód nem változik, előbb-utóbb a többi ér is hasonló sorsra jut.

A koleszterin lerakódása és a meszes erek által okozott érszűkület következtében a szövetek elsősorban az agy vérellátásának biztosítására a szervezetnek növelnie kell a vérnyomást. S mivel idősebb korban már nagyobb a szűkült erek aránya, ezért az optimális vérnyomásérték is magasabb. Az ilyen helyzetekben alkalmazott túlzott vérnyomáscsökkentés kétélű fegyver, amely bizonyos körülmények esetén például fizikai vagy szellemi terhelés alkalmával kockázatossá is válhat. A mindenáron való csökkentés helyett inkább csak szabályozni kell a vérnyomást.

A koleszterin valóban bűnös?

A koleszterin valóban bűnös?

A probléma megoldása

A koleszterinszintet főleg életmódbeli és étrendi, valamint genetikai tényezők határozzák meg. A máj az összes koleszterint elő tudja állítani, a táplálékkal elegendő csupán az alapanyagait bevinni. A javasolt bevitel mértéke legfeljebb 300 mg/nap, az átlagos koleszterinfogyasztás ezzel szemben majdnem a duplája. Koleszterin csak az állati eredetű alapanyagokban található, a növények nem tartalmazzák.

A koleszterinszint természetes úton úgy szabályozható, ha kevesebbet fogyasztunk belőle, ha növeljük a növényi rostbevitelt, ha rendszeresebben mozgunk, és ha csökkentjük a stressz mértékét. Az étrendi és életmódbeli változtatások döntő fontosságúak. A koleszterin mesterséges csökkentése helyett a táplálkozást és az emésztést érdemes rendbe tenni, valamint az érfalak védelmét biztosítani. Ezt szolgálják az alábbi tanácsok is:

  • Az állati eredetű élelmek (hús, belsőségek, felvágottak, zsíros sajtok, tejszín stb.) csökkentése
  • Olajos magvak és hidegen sajtolt olajok rendszeresebb fogyasztása
  • A több rostanyag bevitele érdekében törekedjünk a teljes értékű növényi táplálkozásra
  • Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket
  • A káros szokásokat (alkohol, dohányzás, koffein) csökkentsük, vagy teljesen hagyjuk el
  • Szükség esetén használjunk megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyag-kiegészítőket
  • Hatékony stresszkezelési technikák elsajátításával következetesen csökkentsük a stresszt
  • Meg kell találni a rendszeres testmozgás és a megfelelő pihenés arányát

Mindezek nemcsak a magas koleszterinszintet , de más betegségek kockázatát is csökkentik. Az életmódváltás pedig mindössze csak elhatározás kérdése, és abból áll, hogy olyan táplálékot fogyasztunk és úgy élünk, hogy az számunkra jobb életminőséget biztosíthasson.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +5 °C

Reggelre sokfelé újra befelhősödik az ég. Csapadék általában nem lesz, de az északi, északkeleti országrészben elvétve zápor, valamint hajnalban délnyugaton gyenge eső, szitálás nem kizárt. Gyenge lesz a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 8 fok között alakul, de ott, ahol derült marad az ég, 0 fok közelébe is süllyedhet a hőmérséklet, a hidegre hajlamos helyeken gyengén fagyhat is. A felhős délnyugati részeken viszont több fokkal enyhébb lehet a hajnal. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Somogy
Kezdjük újra