Teljes kiőrlésű búza
Ha kenyeret vagy tésztát vásárolunk, mindig olvassuk át az összetevők listáját. Vagy olyat keressünk, amire az van írva, hogy száz százalékban teljes kiőrlésű lisztből készült, vagy olyat, amin az alapanyagok listáján a teljes kiőrlésű az első helyen szerepel. Így lehetünk biztosan benne, hogy ezt tartalmazza a legnagyobb százalékban.
Zabpehely
A zabpelyhet legjobb natúr formában vásárolni, és otthon elkészíteni kásának, vagy süteménybe keverni. Minden formában jó hatással van a szervezetre, mivel lassan felszívódó szénhidrát - egyedül az instant zabkása-keverékektől tartózkodjunk, mert ezekben általában nagy mennyiségben található hozzáadott cukor is.
Barna rizs
A barna rizsben 75 százalékkal több az antioxidáns, a magnézium, a foszfor és a B-vitamin, mint a fehérben, így sokkal egészségesebb. Szintén jó választás még a basmati, a fekete és a vörös rizs, illetve a vadrizs is.
Hajdina
Olcsó, mindenki számára elérhető, és cöliákiások is fogyaszthatják, ráadásul tele van magnéziummal, ráadásul nincs benne keményítő. A hajdinából készíthető kása, köret, a lisztjéből pedig süthetünk palacsintát, vagy lepényt is.
Bulgur
Sok benne a vas és a magnézium, emellett tele van fehérjével és rosttal is - egy csészényi belőle tartalmazza a napi rostszükséglet 75 százalékát. Ráadásul nagyon gyorsan készen van - nem is kell főzni, csak leönteni forró vízzel, letakarni, és állni hagyni nagyjából tíz-tizenöt percig.
Quinoa
Technikailag nem is gabona a quinoa , viszont nagyon sok benne a fehérje és az omega-3 zsírsav is. Kellemes, diós íze van, édes és sós receptekhez is sokféleképpen felhasználható.
Forrás: rodalesorganiclife.com