Évtizedek óta töretlen népszerűségnek örvend Magyarországon a trappista sajt. Szinte bármihez szívesen fogyasztjuk - feltétként, töltelékként, főfogásként, de még külön, csipegetni való csemegeként is. A Nébih Szupermenta termékteszt-sorozatában ezúttal a hazai áruházakban kapható trappista sajtokat vette górcső alá.
Bár a trappista "magyar sajtként" él a köztudatban, mégis találtunk a hazai polcokon lengyel, német előállítású termékeket is. A kínálat alapján a Nébih munkatársai 26 különböző terméket vizsgáltak meg. Ezek közül 18 tételt magyar, 8 tételt más uniós tagállami tejfeldolgozó üzem állított elő.
A 26 hatósági mintát a Nébih nemzeti referencialaboratóriumaiban vizsgálták. A mikrobiológiai vizsgálatok, amelyek többek között lisztéria és penész kimutatására irányultak, kedvező eredménnyel zárultak, így élelmiszerbiztonsági szempontból megnyugtató eredmények születtek. A jelöléssel azonban ezúttal is akadtak gondok. Összesen 10 esetben nem feleltek meg az előírásoknak a gyártók, forgalmazók, míg a tápérték-jelöléssel 5 esetben volt probléma.
Melyik a legjobb trappista?
A Magyar Élelmiszerkönyv jelenleg nem köti túl szigorú szabályokhoz a trappista sajt termékkörét. Nincsen pontosan körülhatárolt méret, érlelési idő, vagy éppen tömeg arra vonatkozóan, hogy mi nevezhető trappista sajtnak. Kizárólag a különleges, illetve kézműves jelzővel ellátott trappista sajtra vonatkozóan van előírás, de ilyet nem találtunk a magyar kereskedelmi üzletláncok polcain. A szakemberek azt mondják, hogy a hosszú érlelési idő tesz különbséget trappista és trappista között. Ezt tesztelték le a Nébih Szupermenta szakemberei laikus kóstolók és szakértők bevonásával.
Az összkép nem nyerte el sem a szakértők, sem a laikusként résztvevők tetszését, de azért mindenki talált pár olyan terméket, amely megfelelt a trappista sajtról alkotott elképzeléseinek. Mindenesetre jól látható, hogy a zsíros sajtok jellemzően kedveltebbek voltak, mint félzsíros és zsírszegény társaik. A hosszan érlelt termékek kedveltsége is szembetűnő, hiszen az első négy helyből hármat ilyen szerzett meg.
A pontozók értékelése alapján a legfinomabb a hosszú, 6 hetes érlelésű Mizo trappista sajt lett. A dobogó második fokán a lengyel előállítású, Food & Drinks Hungary Kft által forgalmazott trappista végzett, míg a harmadik a 35 napig érlelt Fino 1889 termék lett. Kakukktojásként a termékek között egy osztrák sajtot, illetve egy trappista besorolásnak nem megfelelő pizzafeltétet is elrejtettek a kínálatban. Előbbi viszonylag jó értékelést kapott, a növényi zsiradékú terméket azonban komoly kritikák érték mindkét csoportból.