A munkahelyi menzák kimaradtak a 2,5 évvel ezelőtti áfaváltozásokból. Akkor a vendéglátásban 18 százalékra, az idei évtől pedig 5 százalékra csökkent a forgalmi adó, a közétkeztetők azonban továbbra is a 27 százalékos körbe tartoznak. A helyzetüket nehezíti, hogy nőttek az energiaárak, több béremelés is volt, valamint drágultak az alapanyagok, főleg a hús és a zöldségek. Ráadásul szigorú előírásoknak kell megfelelniük: azt ugyanis rendelet szabja meg, hogy ezekből mennyit kell felhasználni az ételek elkészítésekor.
Amellett, hogy a menzák áfakulcsának csökkentését követelik, változtatni kellene azon a gyakorlaton is, hogy a közbeszerzéseknél csak és kizárólag az ár a döntő szempont - mondta Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátóipari Munkaadók Szövetségének elnöke a Világgazdaságnak. Azaz mindig az nyer, aki az olcsóbb ajánlatot teszi. Szeretnék elérni, hogy a minőségi kritériumokat is figyelembe vegyék. Problémát jelent az is, hogy az évi 120 milliárd forintos hazai piac szereplőinek túl nagy a kintlévősége, néha több hónapig is húzódik a behajtás.
A hvg.hu megkereste a szegedi Suli-Host Kft-t, amely naponta majdnem 14 ezer adag ételt biztosít, körülbelül a felére állami támogatást kapnak a családok. Pék József, a cég ügyvezetője szerint egyszer már emelni kellett az önkormányzat által biztosított pénzkeretet, de ha tovább nőnek az élelmiszerárak, újból rákényszerülnek, hogy pluszpénzt kérjenek.