Ideális esetben hét-nyolc órát alszunk, ami azt jelenti, hogy ennyi ideig koplal a szervezetünk, nem jut sem vitaminokhoz, sem energiához, sem pedig a működéséhez nélkülözhetetlen folyadékhoz. A reggeli megtöri az éjszakai koplalást, ellátja energiával a testet és élesíti az elmét. Ennek ellenére - mint az egy felmérésből kiderült - az európai gyerekek negyede nem reggelizik rendszeresen, a felnőtteknél pedig még rosszabb a helyzet.
Aki rendszeresen reggelizik, több vitamint és ásványi anyagot , valamint az egészséges emésztéshez szükséges rostot juttat a szervezetébe, mint az, aki kihagyja ezt az étkezést. A reggelizők több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak, a népszerű tejes italoknak köszönhetően pedig kalciumból is nagyobb mennyiség jut nekik. A teljes kiőrlésű péksüteményekben, pékárukban található rostok nemcsak az emésztést tartják rendben, de fogyasztásukkal bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét is csökkenteni lehet. A zöldségekben és gyümölcsökben lévő vitaminok pedig a szervezetünk minden működéséhez szükségesek, javítják az immunrendszer működését, így ritkábban leszünk betegek, sőt az antioxidánsok az öregedési folyamatokat is lassítják, valamint a stresszel összefüggő betegségek megjelenésének is gátat szabnak.
Aki rendszeresen reggelizik, az általában soványabb is, a reggelizés ugyanis összefügg az alacsonyabb testtömegindexszel (BMI, a testmagassághoz viszonyított testtömeg értéke BMI, a testmagassághoz viszonyított testtömeg értéke ) és úgy tűnik, védelmet nyújt a túlsúly és az elhízás ellen. Ennek háttere abban keresendő, hogy a kiegyensúlyozott reggeli hosszú időre biztosítja a jóllakottság érzését, nem leszünk farkaséhesek ebédidőre, így a nap további részében összességében kevesebb kalóriát veszünk magunkhoz. A gyerekek esetében is fontos a megfelelő összeállítás reggeli, hiszen ha teli pocakkal indulnak iskolába, csökken annak az esélye, hogy a szünetekben egészségtelen nyalánkságokhoz, cukros üdítőkhöz vagy csokoládészeletekhez nyúljanak.
A reggeli étkezés hatására javul a teljesítmény is - így a gyerekek ügyesebbek lesznek az iskolában, a felnőttek pedig hatékonyabbak a munkában. Az ideálisan összeállított reggeli - mely zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket és tejterméket tartalmaz - javítja a memóriát, a koncentrációs és kognitív képességeket, a problémamegoldást is.
A reggelinek a szociális hatásai sem elhanyagolhatóak : a nyugodt körülmények között elfogyasztott tejes ital, péksütemény, szendvics vagy gyümölcssaláta segít felkészülni az előttünk álló napra. A családtagoknak nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy együtt töltsenek egy kis időt, beszélgessenek, tréfálkozzanak. A szülői példamutatás, melyet a terített asztal mellett lát a gyermek, segíthet abban, hogy később ő is tudatosan állítsa össze az étrendjét, egészségesebben és kiegyensúlyozottabban éljen.