A kutatásban részt vevő idősebb hölgyek szigorúan betartották a paleo diéta szabályait, azaz csak olyan ételeket fogyasztottak, ami a paleolitikumban (nagyjából 10 ezer és 2,5 millió évvel ezelőtt) az emberek számára a vadászat és a gyűjtögetés során rendelkezésre állt. Ilyen ételek a sovány húsok, a hal, a gyümölcsök és zöldségek, illetve a diófélék és a magok. Ugyanakkor nem szerepelnek benne a modern mezőgazdasággal a mindennapi életbe bekerült ételfélék, mint a tejtermékek, a gabonafélék és a hüvelyes növények.
Caroline Blomquist kutatásvezető szerint az eredmények ismeretében hatékonyabban fel lehet venni a harcot az egyre járványszerűbben terjedő elhízással .
A két éven át végzett kísérletben 35, a menopauzán már átesett, súlyosan elhízott nő vett részt, akiknek vércukorszintje a teszt végére normális értéket mutatott. A csoport tagjai a napi energiabevitelük 30 százalékát fehérjéből, 30 százalékát szénhidrátból és 40 százalékát zsírokból, többnyire „jóféle” telítetlen zsírokból fedezték. Az értrend halból, tojásból, zöldségből állt, a zsírforrás pedig olíva- és repceolaj illetve avokádó volt. A tejtermékeket, müzliféléket, a sót, a cukrot és a finomított zsírokat teljesen mellőzték. Egyes szakértők szerint ez nem teljesen paleo diéta, inkább egyfajta keveredése a mediterrán étrenddel.
Noha úgy tűnik, a feldolgozott és egyszerű szénhidrátok mellőzése az étrendből hatékonynak bizonyul, a paleo diétával kapcsolatban vannak még fenntartások. Az egyik legnagyobb probléma, hogy a tejtermékek kizárásával a testet jelentős kalcium, D-vitamin és káliumforrástól zárják el. A hüvelyesek és a gabonafélék pedig rengeteg rostot, mangánt, magnéziumot és szelént tartalmaznak, amire a szervezetnek szintén szüksége van.
Forrás: Medline Plus