A kukorica Amerika felfedezését követően került át Európába, hozzánk pedig a törökök közvetítésével jutott el. A sós vízben vagy tejben megfőzött kukoricaliszt a 17. század végén jelent meg a magyarság körében. Bár később a városiasodás következtében a puliszka fokozatosan háttérbe szorult, a reformtáplálkozás híveinek is köszönhetően manapság egyre inkább újra népszerűvé válik.
Az olasz elnevezéssel polentaként is emlegetett étel nagy előnye, hogy gluténmentes, ebből kifolyólag lisztérzékenyek számára is remek választás. Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, egy 2002-es felmérés szerint minden 344. ember érzékeny a gluténre Magyarországon.
Puliszkát kukoricaliszt mellett a durvább állagú kukoricadarából is sokan készítenek. Bármely formát is válasszuk azonban, mindkettőről elmondható, hogy magas arányban tartalmaz foszfatidil-szerint, márpedig ez a vegyület kulcsszerepet játszik a szellemi frissesség megtartásában. Hasznos továbbá a stressz , az idegesség és a depresszió ellen is.
Az ételféleség felhasználása igen sokrétű, hiszen ízesítéstől függően készíthető belőle köret, édesség, de éppen ropogtatnivaló is. A hozzáadott folyadék mennyisége szerint az állaga lehet kemény, félkemény vagy híg. Az alábbiakban egy egyszerre finom és laktató fogás receptjét mutatjuk be, ami - különösen a hidegebb hónapokban - remek választás lehet ebéd vagy vacsora gyanánt.
Tökmagos puliszka vegyes salátával
Hozzávalók:
a puliszkához:
- 30 dkg kukoricadara
- 1 mokkáskanál só
- 8 dkg tökmag, beáztatva
- 1 kiskanál szárított tárkony
- 1 evőkanál szűz olívaolaj
a salátához:
- 60 dkg kínai kel, kockákra vágva
- 20 dkg sütőtök, gyufaszálakra gyalulva
- 1 csokor zöldpetrezselyem, finomra aprítva
- 12 aszalt paradicsom, apróra vágva
- 1 evőkanál extra szűz olívaolaj
- fél citrom leve
A kukoricadarát sós vízben keményre főzzük, majd az előzőleg beáztatott tökmagot, a tárkonyt és az olívaolajat belekeverjük. A puliszkát hideg vízzel kiöblített csészékbe töltjük, és hagyjuk megdermedni. Közben elkészítjük a salátát. A kínai kelt a sütőtökkel, a petrezselyemmel, az aszalt paradicsommal, az olajjal és a citromlével összeforgatjuk. (Ha olajban eltett az aszalt paradicsom, akkor az olívaolaj szükségtelen.) Tálaláskor a puliszkát a csészéből óvatosan tányérra borítjuk, majd a salátával körítjük.