Több kutatás eredményei is arra utalnak, hogy a húsmentes táplálkozás már önmagában meghosszabbíthatja az életet. A növényi alapú táplálkozás ugyanis csökkentheti a rákos megbetegedések, a szívbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát. Egy nemrégiben megjelent tanulmány pedig azt vizsgálta, hogy a különböző étrendek hogyan befolyásolják az olyan biomarkereket, mint például az antioxidánsok, ezen belül is a karotinoidok.
A számok nem hazudnak
A tanulmány során 840 embert vizsgáltak a szakemberek. Az alanyok ötféle étrend követői közül kerültek ki. Voltak közöttük vegánok , lakto-ovo vegetáriánusok, pesco-vegetáriánusok, szemi-vegetáriánusok, illetve olyanok, akik rendszeresen fogyasztanak húst és egyéb állati eredetű termékeket is.
A résztvevőktől vérmintát, vizeletmintát és zsírszövet-mintát is vettek. Ezek vizsgálata során megállapították, hogy mennyi antioxidáns, telített és telítetlen zsír, illetve vitamin van az alanyok szervezetében. Az derült ki, hogy a vegánok szervezetében van a legtöbb antioxidáns - valószínűleg azért, mert az átlagnál több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak.
Hús nélkül tovább élhetünk
Az eredmények szerint a vegánok szervezetében van a legtöbb karotinoid, izoflavon és enterolakton is. Ez utóbbi összetevő gyulladáscsökkentőként is ismert. Emellett a vegánok szervezetében - meglepő módon - több volt az omega-3 zsírsav is, ami általában leginkább halak fogyasztásával kerül a szervezetbe, de a dió, a lenmag és a chia mag is tartalmazza. A vegetáriánusok biomarkerei nagyjából megegyeztek, és a szemi-vegetáriánusok eredményei sem mutattak jelentős eltéréseket.
Az eredmények nem jelentik azt, hogy mindenkinek le kell mondania a húsfogyasztásról, aki tovább, illetve egészségesebben szeretne élni, hiszen egyéb életmódbeli faktorok is közrejátszanak. Ugyanakkor egyre inkább biztosnak tűnik, hogy az a legegészségesebb , ha minél több zöldséget és gyümölcsöt, valamint minél kevesebb húst és egyéb állati eredetű terméket fogyasztunk.
Forrás: menshealth.com