A kutatók évtizedek óta tanulmányozzák a különböző tradicionális étrendeket, és igyekeznek megfejteni azt is, hogy egyes népcsoportok miért egészségesebbek, mint mások, miért lehet, hogy egy-egy országban jóval kisebb bizonyos betegségek előfordulása. Harley Pasternak amerikai táplálkozási tanácsadó egy 2010-ben megjelent könyvében három étrendet emelt ki, melyeket könnyen a legegészségesebbeknek tarthatunk a világon.
A mediterrán diétát Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban követik, az evés igazi szertartás, előnyben részesítik a házilag készített, hagyományos ételeket, és azokat a legszívesebben a családtagok, barátok körében fogyasztják el. A legfontosabb alapanyagok a friss, szezonális zöldségek és gyümölcsök, a gabonafélék, hüvelyesek, az olajos magvak, a hal és a szárnyasok. Két kiemelkedően fontos alapanyag az olívaolaj és a vörösbor. Sót, cukrot és vörös húsokat meglehetősen keveset fogyasztanak. A mediterrán étrend előnyös hatásairól számos tanulmány szól, a kutatások szerint csökkenti a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának esélyét.
Az északi diétát tudósok alkották meg, alapja a hagyományos dán étrend, ám jóval kevesebb fehérjét, több teljes kiőrlésű gabonát tartalmaz. Nagyon fontosnak tartják, hogy az alapanyagok (amennyire lehetséges) helyi termesztésűek, szezonálisak és biotermékek legyenek. Az étrend alapját a zöldségek, gyümölcsök, egészséges péksütemények, a halak és a tojás képezi. Vörös húsokból, tejtermékekből , desszertekből és alkoholból sokkal kevesebbet fogyasztanak. Jellemző alapanyagok a zab és a rozs, a bogyós gyümölcsök, a repceolaj, a kapor, a gyökérzöldségek és a keresztesvirágúak. A legnépszerűbb halak a hering, a makréla és a lazac. A kutatások szerint az északi diéta csökkenti a szervezet gyulladásos folyamatait, felgyorsítja a fogyást, és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét is.
Az okinawai étrend is az egészségesek közé tartozik, ahol sok édesburgonyát, rizst, szóját esznek
A hagyományos okinawai étrend alapja ennek a viszonylag szegény japán szigetnek a hagyományaiban keresendő. Az okinawaiak szerint nem tesz jót, ha teletömjük magunkat, ezért csak addig esznek, míg nagyjából 80 százalékig érzik magukat jóllakottnak. A legkedveltebb alapanyagok közé tartozik az édesburgonya, a rizs, a szója és a belőle készült termékek (például a tofu) és a zöld leveles zöldségek. Az okinawaiak kevesebb halat, húst és gyümölcsöt fogyasztanak. A kutatások szerint az okinawaiak lassan öregszenek, és a hagyományos étrendet követők várható élettartama jóval az átlag felett van. A krónikus betegségek is elkerülik őket. A szakemberek szerint ez nemcsak a felhasznált alapanyagoknak köszönhető, hanem annak is, hogy az okinawaiak a nyugati diétát követőknél jóval kevesebb kalóriát fogyasztanak el.