Semmi bajunk a sörrel, sőt... De azt azért túlzásnak tartjuk, hogy ezt az alkoholos italt egészségesként, sőt az egészséget megőrzőként propagálják, különösen Magyarországon, ahol több százezerre tehető az alkoholisták száma - írja a Ködpiszkáló blog .
Az írás olyan - az interneten megtalálható - állításokat idéz, amelyek nem, vagy csak részben igazak. Itt van rögtön az első: "Ismertté vált, hogy 1 liter sörben ugyanannyi antioxidáns van, mint 4-5 adag gyümölcsben." A blogbejegyzés szerzője szerint ez erősen félrevezető állítás. A lényeg ugyanis nem ez, hanem az, hogy a sörben lévő alkohol erős prooxidáns, bőven ellensúlyozza az italban jelen lévő antioxidánsok hatását. Végeredményben a sör nem antioxidáns, hanem prooxidáns hatású, ezzel magyarázható a túlzott sörfogyasztás (alkoholizmus) számos "mellékhatása", például a daganatos betegségek rizikójának fokozódása. Antioxidáns hatás legfeljebb az alkoholmentes sörtől várható.
Aztán itt egy másik vitatható kijelentés. "Naponta fél liter sör a vesekő-rizikót 40 százalékkal csökkenti. Egy milánói orvos-csoport a sörfogyasztást a leggazdaságosabb vesekő megelőzési módszerként javasolja."
A vizelettérfogat növelése valóban csökkenti a vesekövesség veszélyét. Mivel a vesekövek gyakran azért alakulnak ki, mert a tömény vizeletben elkezdenek kikristályosodni bizonyos anyagok, könnyen belátható, hogy a "hígítással" a veszély csökkenthető. Ez a hatás sörfogyasztás esetén is kialakul, de kétségtelen, hogy olcsóbb és egészségesebb a vízfogyasztás - bármit is mondjanak a milánói orvosok vagy a brit tudósok.
"Egy átlagos sör kevesebb, mint 140 kalóriát tartalmaz, dobozonként, körülbelül 4 százalékos alkoholtartalom mellett, így a mértékletes fogyasztása nem hizlal ." Szép nagy féligazság. A cukor sem hizlal, ha keveset eszünk belőle - véli a szerző.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el!