Kerüljük a cukrot és az allergéneket!
A tej és a glutén fogyasztásának - melyek gyakori allergének - mérséklése segíthet a gyulladások leküzdésében, és ugyanez a helyzet a cukorral is. Ha kevesebb cukrot eszünk, akkor a baktériumok számára is kevesebb tápanyag jut, ami hozzájárulhat a pusztulásukhoz. A nők esetében különösen fontos a cukorbevitel mérséklése, mert így kisebb esélyük van arra, hogy gombás fertőzéseket, például hüvelygombát kapjanak az antibiotikumok hatására.
Együnk sok probiotikus ételt!
A probiotikus ételek fogyasztásával hozzájárulhatunk ahhoz, hogy újratermelődjenek a testünkben azok a hasznos baktériumok, amelyeket az antibiotikumok elpusztítottak. Ha nem vagyunk laktózérzékenyek, együnk sok natúr joghurtot és kefirt, emellett fogyasszunk miso levest, kimchit, savanyú káposztát és kombuchát is. Emellett vásárolhatunk probiotikumot a patikában - ezek szedését az orvos is javasolni szokta antibiotikumok mellé. A leghatékonyabbak általában a por állagúak, de a folyékonyak is beválnak.
Az sem mindegy, hogy mikor vesszük be a probiotikumokat. Az antibiotikumokat általában az étkezéssel együtt kell bevenni, de a probiotikumokkal ne így járjunk el. A legjobb, ha a gyógyszer és a probiotikum beszedése között legalább két óra eltelik, így érhetjük el a legmagasabb hatásfokot. Ha probiotikus ételeket eszünk, iktassuk be őket tízóraira és uzsonnára, míg a főétkezésekkel együtt bevehetjük a gyógyszereinket.
Próbáljuk csökkenteni a stresszt!
Fontos, hogy ha betegek vagyunk, a fizikai pihenés mellett a lelkire is próbáljunk koncentrálni. Stressz hatására ugyanis megemelkedik a kortizolszint, ami megnehezíti, hogy a bevitt tápanyagok, gyógyszerek felszívódjanak az emésztőrendszerből, ez pedig csökkentheti az orvosságok hatékonyságát. Természetesen a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a sport is kerülendő ilyenkor, legfeljebb egy-egy rövid sétát tegyünk, amíg betegek vagyunk.
Forrás: rodalesorganiclife.com