Dr. Nigma Talib kanadai természetgyógyász és bőrápoló specialista fedezte fel először, hogy az étrendünk szoros összefüggésben lehet a megjelenésünkkel, és nem csak az esetleges pluszkilók függvényében. A szakember 15 évnyi praktizálással a háta mögött arra lett figyelmes, hogy ha pácienseivel együtt rendbe tették a "belső" dolgokat - vagyis visszaállították a bélrendszer helyes működését és a hormonok egyensúlyát a szervezetben -, kellemes mellékhatásként a kezelt betegek bőre is látványosan feszesebb, ragyogóbb lett.
Arcunkon a mumus
És hogy miért pont ez a négy élelmiszer az öregedés forrása? Dr. Talib szerint azért, mert ezek közül mind kisebb-nagyobb gyulladást okoz a belekben, a szervezetben zajló probléma pedig először az arcunkon ütközik ki.
A cukor felborítja a bélbaktériumok egyensúlyát és tartós fogyasztása rossz hatással van az arcbőr rugalmasságáért felelős kollagén termelődésére, a meglévő kollagénrostok pedig merevvé, rugalmatlanná válnak a hatására.
A bor (és ezzel együtt mindenféle alkohol) szintén nem tesz jót a beleknek, emellett tele van cukorral és vizet von el a szervezettől, a száraz bőrön pedig lényegesen szembetűnőbbek a ráncok és karikák.
A glutén sokak számára nem tökéletesen emészthető, így gyulladásban tarthatja a beleket, ami duzzadt arcot és sötét foltokat eredményezhet a bőrön.
A tejtermékek a legnehezebben megemészthető fehérjék közé tartoznak, ezért nem csoda, hogy sokan érzékenyen reagálnak rájuk - a laktóz az egyik leggyakoribb élelmiszer összetevő, ami intoleranciát vált ki. Ez sötét szem alatti karikákban és pattanásos, aknés bőrben nyilvánulhat meg.
Túl a test tűréshatárán
Az arctípusokhoz tartozó jellegzetes tünetek persze nem jelentik azt, hogy mindenki, aki a korai bőröregedés jeleit észleli magán, valamilyen élelmiszer-intoleranciával küzdene. A doktornő fel is hívja rá a figyelmet, hogy az elfogyasztott élelmiszerek akkor is megváltoztathatják a bőrünk állapotát, ha nem vagyunk érzékenyek, allergiások egy-egy alapanyagcsoportra - elég, ha többet fogyasztunk belőlük, mint amennyit a szervezetünk tolerálni képes.
Egy egyszerű teszttel könnyen kideríthetjük, hogy valóban a négy élelmiszer közül okozza-e valamelyik a bőrhibáinkat: nézzük meg, a tüneteink alapján melyik arctípushoz tartozunk, majd négy hétig próbáljuk minimálisra csökkenteni étrendünkben a cukrot, alkoholt, glutént vagy tejtermékeket. (Teljesen nem ajánlott kihagyni egy-egy élelmiszercsoportot az életünkből, ezért ha komolyabban szeretnénk követni a diétát, előtte konzultáljunk háziorvosunkkal!) A változás szemmel látható lesz, ha ugyanis kiiktatjuk beleink fő "ellenlábasát", arcbőrünk állapota is rendeződik.
A folyamat visszafelé is ellenőrizhető, hiszen ha nem tudunk ellenállni a kerülendő élelmiszernek, egy-egy nagyobb kilengés után akár pár nappal újra felbukkanhatnak a bőrproblémák - ezért fordul elő például, hogy egy átmulatott este után puffadt szemekkel és pirosló arcbőrrel ébredünk, vagy az esti pizza-parti másnapján csúnya pattanások éktelenkednek az állunkon.
Dr. Talib a hagyományos kínai orvosláson alapuló, 12 hetes bőrfiatalító programját (vagyis az arcbőr saját igényeihez szabott diétát) a hollywoodi hírességek is előszeretettel alkalmazzák, többek közt Penelope Cruz és Sienna Miller is ennek a módszernek köszönheti makulátlan arcbőrét.
További érdekes, egészségről szóló cikkeket olvashat a Nők Lapja Egészség márciusi számában.
Grafika: Kovács Zsuzsanna