Tanulságos történet
Tom Shicowich története 2010-ben egyszerű nagylábujj-zsibbadással kezdődött. Mivel akkor nem volt egészségbiztosítása, nem ment el orvoshoz. A nagylábujj később elfertőződött és influenzaszerű tüneteket okozott, amivel 2 napig ágyhoz döntötte Tomot. Amikor a páciens végre felkeresett egy orvos, azonnal sürgősségi esetként kezelték. Az ujjat néhány nap múlva amputálni kellett, Tom pedig egy hónapig lábadozott a kórházban.
De pontosan miért is veszítette el Tom Shicowich a nagylábujját? A 2-es típusú diabétesz szövődménye miatt. Bár Tom szedte az előírt gyógyszert, túlsúlya és diagnózisa ellenére sem váltott életmódot - nem tudott lemondani a gyorséttermek kínálatáról és a fagyasztott, feldolgozott élelmiszerekről. Ettől vált a betegsége életveszélyessé. Ezt követően több terápiát is kipróbált, de egyik sem vezetett eredményre.
Megtalálták a megoldást
Néhány évvel később, 2017-ben a Geisinger Egészségügyi Hálózat elindított egy programot, amelynek célja, hogy a kórházak megtanítsák a betegeknek az egészséges életmód alapjait, és segítsenek beépíteni azokat a páciensek mindennapi életébe. A programnak köszönhetően Tom - aki meglehetősen szegény volt - minden héten gyümölcsöket, zöldségeket, sovány húst és alacsony nátriumtartalmú alapanyagokat vehetett át az élelmiszerbanktól.
Az életmódváltást egy dietetikusokból és egészségügyi szakértőkből álló csapat is segítette: válaszoltak a páciens kérdéseire, receptekkel és tanácsokkal látták el, valamint heti egyszer megmérték a vércukorszintjét . Tom a program indulása óta eltelt másfél év alatt 27 kilogrammot fogyott, vércukorszintje pedig 10,9-ről 6,9-re csökkent. "Ez hatalmas változásnak számít ahhoz képest, ahonnan indultam. Ez a program nemcsak megváltoztatta, hanem gyakorlatilag meg is mentette az életemet" - mondta.
A Geisinger programja tehát a kezelés egyik legfontosabb alappilléreként tekintett az ételre, amely ugyanolyan erővel képes gyógyítani, mint bármelyik gyógyszer. Több tanulmány is bebizonyította már, hogy az egészséget a szedett gyógyszerek mellett számos dolog befolyásolja: az alvás mennyisége és minősége, a stressz, a testmozgás, de legfőképpen, hogy mit és mennyit eszik valaki. A helyes táplálkozás ugyanis segíthet csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, a magas vérnyomás és a rák kialakulásának kockázatát.
Az étkezés a legfontosabb
Több kutatás igazolta már továbbá a felvetést, miszerint a normál testsúly elérésével és fenntartásával nagyobb eséllyel kontrollálhatóak a krónikus betegségek. "Bebizonyosodott, hogy ha az étkezés kerül a fókuszba és az emberek megtanulják az egészséges ételek elkészítését, sokkal jobb eredményeket érünk el, mint kizárólag gyógyszerek alkalmazásával" - hangsúlyozta Dr. Jaewon Ryu, a Geisinger vezérigazgatója.
A legnagyobb problémát - és a legtöbb, helytelen táplálkozásból kialakuló betegség gyökerét - az jelenti, hogy sok esetben jóval egyszerűbb bevenni az előírt gyógyszereket, mint áttérni az egészséges táplálkozásra . Egyesek nehezen jutnak hozzá az egészséges élelmiszerekhez, és ha mégis, akkor gyakran megfizethetetlen áron. Épp ezért egyre több kórház és orvos harcol azért, hogy a betegek és a helyes étrend közötti falat lebontsa.
Azokban a városokban, ahol nehezebb hozzáférni a friss termékekhez, az egészségügyi intézmények együttműködnek a helyi boltokkal, és kedvezményeket biztosítanak a pácienseknek a friss zöldségek és gyümölcsök árából. Az orvosok gyakorlatilag "receptre írják fel" az egészséges ételeket, amelyek beválthatók a termelői piacokon, emellett pedig tanácsokat adnak az egészséges főzéshez. A szakemberek szerint ez a megoldás hosszú távon olcsóbb lehet, mint a betegek élethosszig tartó gyógyszeres kezelése.
Forrás: time.com