Kis mértékben...
A sörről is elmondható, hogy mértékletes fogyasztása akár rendszeresen is egészséges lehet, hiszen tápértékben, vitaminokban, antioxidánsokban, ásványi anyagokban gazdag. Naponta fél liter még az a mennyiség, amelynél a pozitívumok jól érvényesülnek, és károsnak sem mondható (kivéve persze, ha autót vezet, vagy más, teljes alkoholmentességet igénylő tevékenységet végez valaki).
Napi fél liter sör jelentősen csökkenti a vesekő kialakulásának lehetőségét, emeli a vérben a jó HDL koleszterint, csökkenti az ártalmas LDL koleszterin szintjét. Sok, nélkülözhetetlen vitaminban (B1-, B2-, B5-, B6-, E-vitaminokban) gazdag, és olyan ásványi anyagokat (káliumot, foszfátot) tartalmaz, melyek növelik a szervezet elektrolit tartalmát, az enzim aktivitást, a hormonszintet, serkentik a vérkeringést, az izom és anyagcsere folyamatokat, a vértestek képződését. A New England Journal of Medicine nem kevesebbet állít, mint hogy a mértékletes sörfogyasztás akár húsz százalékkal is csökkentheti a stroke kialakulásának kockázatát! Ugyanakkor nagyobb mennyiség fogyasztása nem ajánlható, különösen rendszeresen nem.
A sörben lévő alkohol ártalmas hatásait aligha kell bemutatni, mégis idézzük fel itt is: a túlzott alkoholfogyasztás szinte minden szervünknek árt, legfőképpen a májra és az idegrendszerre van káros hatással, hosszabb távon súlyos betegségeket, májkárosodást, dementiát okozhat. Ezért nem tanácsos napi 40g alkoholnál többet fogyasztani. Nőknél ez a határ 20g, ami körülbelül 0,5 liter átlagos erősségű sörnek felel meg.
A sör élelmiszer-alapanyag is
Az árpa (ritkábban búza) malátából, komlóból főzött sör sokat megőriz az alapanyagok értékes tulajdonságaiból, ráadásul sajátos íze, aromája van, így érdemes kipróbálni, mint főzési alapanyagot, ételízesítőt is. Receptenként változó, milyen mennyiséget használunk fel belőle, mennyire párolog el, számottevő marad-e annak az alkoholtartalma, de természetesen gyerekeknek, kismamáknak, gépkocsivezetőknek ne kínáljunk sörrel "megbolondított" étkeket, illetve mindenki, akinek bármi okból, például gyógyszerszedés miatt tilos szeszes italt fogyasztani, vegye figyelembe az elkészült étel esetleges alkoholtartalmát.
Bajor sörleves
A borlevest sokan ismerik: ismert receptjének mintájára bárki megpróbálkozhat a forró sörlevessel. A lényege igen egyszerű: a forró sört tejfölben elkevert tojássárgájával behabarják, sűrítik, és ízlés szerint fehérborssal, cukorral, fahéjjal ízesítik. Könnyű, aromás leves lesz belőle, még nyárra is ajánlható – persze, csakis felnőtteknek!
Csintalan palacsinta
Egyre kedveltebbek a sós palacsinták. Hússal töltött, sajttal dúsított, borssal, fokhagymával stb. fűszerezett finomságokat lehet készíteni belőlük, nem is beszélve a klasszikus hortobágyi húsos palacsintáról, ami önmagában is komplett egytálétel lehet egy baráti vacsorán. Nagyon egyszerűen turbósíthatjuk ezeket a recepteket, pikánsabbá, érdekesebbé tehetjük, ha ilyen, sós jellegű palacsinta készítésekor a tejet vagy a szódát sörrel helyettesíthetjük. Ez éppúgy lazává, omlóssá teszi a tésztát, és még plusz aromát is ad neki.
Ezt a tésztát lehet palacsintaként kisütni, tölteni, metélve levesbetétként használni, de akár "bundás", vagyis tésztában panírozott ételeket is készíthetünk vele, ha a szokásosnál kicsit sűrűbbre hagyjuk. Sörtészta bundában süthetünk számos zöldséget, virslit, főtt tojást, sőt (vékonyabb vagy elősütött) húst is. A számtalan lehetőség közül ismerjünk meg egy nagyon izgalmas, pikáns és határozottan egészséges receptet, amellyel Kovács Györgyné olvasónk ismertette meg a HáziPatika.com olvasóit az Egészségreceptek között. A egyben remek sörkorcsolya is!
Pecsenyék zománca
Szeretné, ha a sült hús, a malacpecsenye, az oldalas omlós-puhára sülne, és pirosbarna, ropogós "zománcot" kapna? A szépen sült hús egyik titka szintén a sör: egyes receptek szerint sörben pácolva, más szerint sörrel kenegetve, locsolgatva sülnek igazán finomra a pecsenyék. Így például Darnyikné Bözse kedvenc receptje egy ínycsiklandozó ízű és illatú elkészítéséhez ad ötletet.
Különleges ínyencség lehet a is, próbálják ki Micskáné Kovács Ilona kedvenc receptje alapján. A csirkehús önmagában szinte semleges ízű, ezért gazdag változatosságban alkalmas sós és édes, savanykás ízű ételek elkészítésére is. Így több receptet találtunk az Egészségreceptek rovatban a sörrel készülő csirkére is. Ezek többnyire sörben párolt, majd a végén ropogósra sütött csirkehúsok, különleges ízesítésekkel.
Szakál Julianna kedvenc receptje például mazsolával kombinálja a . Tavaszias, olaszos ízeket, kellemes zöldfűszereivel egy könnyű, egészséges ételt nyerhetünk a csirkében, P. Szilvia receptje alapján elkészítve.
, az alábbi recept tanúsága szerint nemcsak párolásra használható a sör, hanem finom szósz is készíthető belőle. Hogy igazán pirosra, ropogósra sülhessen a csirke, mézzel kevert sörrel kenegetve érhetjük el.
Sört házilag?
Ha valaki olyan bátor, hogy házilag szeretné magát a sört is elkészíteni, vagy legalább kipróbálná egyszer, hogyan működik ez az évezredes technika, erre is találhat recepteket, de nem lesz könnyű dolga. A sörárpát két napi áztatás után körülbelül egy hétig csíráztatni kell, majd ezeket a csírákat, a malátaszemeket szárítják, egy részüket megpörkölik, hogy festőanyagként szolgáljon, majd a sörlé készítéséhez megőrlik, utána komlóval megfőzik. Az így leszűrt sörlét szűrik majd sörélesztővel beoltják, ezután pedig 7-12 napig erjesztik, majd palackokba töltve hetekig érlelik. Valószínű, hogy a legtöbb érdeklődő kísérletező belátja: a sörkészítés bizony, nem annyira "háztáji", konyhai, hanem inkább üzemi tevékenység. Szerencsére ez a jó sör élvezeti értékét, inni- és főznivalóként a fogyaszthatóságát nem befolyásolja.