A szénhidrátbevitel csökkentése elősegítheti a fogyást, illetve javíthatja a vércukor- és a trigliceridértékeket. Aki tehát az alakja vagy az egészségi állapota miatt életmódváltásba kezd, annak érdekes lehet az alábbi összeállítás, mely sorra veszi az alacsony szénhidráttartalmú ételeket.
Sajt
A sajtok általában igen alacsony szénhidráttartalmúak, ugyanakkor gazdagok fehérjében, egészséges zsírokban és kalciumban.
Tojás
Egy nagyobb méretű tojásban 1 grammnál is kevesebb szénhidrát van, tehát gyakorlatilag nem kell számolni vele. Mindeközben viszont bővelkedik A-vitaminban, B12-vitaminban, szelénben és sok más tápanyagban is.
Halak és tengeri herkentyűk
Szénhidrátból keveset, fehérjéből és omega-3 zsírsavakból viszont sokat rejtenek a halak, különösen a lazac, a szardínia és a pisztráng.
Húsok
A csirke, a pulyka, a kacsa, a vörös hús (ezt persze csak mértékkel), sőt a belsőségek is igen alacsony szénhidráttartalmúak. Persze ha panír kerül rájuk, úgy már más a helyzet. Inkább grillezve, sütőben sütve készítsd el! Előnyük még, hogy sok fehérjét, B12-vitamint és a vasat biztosítanak a szervezetnek. (A hurka kivétel, ebben ugyanis a rizs miatt sok a szénhidrát.)
Spárga
Egy csészényi főtt spárga mindössze 7 gramm szénhidrátot tartalmaz. Ez a mennyiség ráadásul a napi folsavszükséglet csaknem 70 százalékát, valamint a C-vitamin-igény 15 százalékát biztosítja.
Karfiol
A karfiol apróra vágva és megpárolva remekül helyettesítheti a fehér rizst, pláne hogy csészénként mindössze 5 gramm szénhidráttal kell vele számolnod. Tápanyagból viszont sok van belőle, például folsavból és K-vitaminból.
Kelbimbó
Egy csészényi főtt kelbimbó elfogyasztásával mindössze 14-15 gramm szénhidrátot viszel be, ugyanakkor magas antioxidástartalma miatt is megéri gyakran enni belőle.
Gomba
Egy csésze főtt csiperkegombában 8 gramm szénhidrát van. Rostban, káliumban és szelénben viszont igen gazdag.
Málna és szeder
A málna és a szeder a legalacsonyabb szénhidráttartalmú gyümölcsök közé tartozik. Mindkettő gazdag ugyanakkor rostban, C- és K-vitaminban, mangánban és antioxidánsokban. Télen a fagyasztott változat is teljesen megfelel a célnak.
Chia mag
Meglepő lehet, de ezekben az apró magokban rengeteg rost, kalcium, vas és magnézium fér el, közben viszont a szénhidráttartalmuk igen alacsony.
Savanyúkáposzta
A "belek seprűjeként" emlegetett savanyúkáposzta könnyedén beilleszthető a szénhidrátdiétába, ráadásul a téli időszakban az immunrendszert is támogatja.
Sóska, spenót levél
Amikor szezonja van, vegyél egy csomaggal és bármikor rágcsáld el! Rendkívül sok ásványi anyagot is beviszel vele.
Kígyóuborka, paprika
Egy nagyobb kígyóuborkában maximum 9-10 gramm szénhidrát lehet, így ha szereted, nyugodtan rágcsáld el a felét, a maradékot pedig egy későbbi alkalomra tartogasd! Paprikából sem bírsz annyit megenni, hogy gondot okozzon, a C-vitaminkészleteidet viszont igencsak fel fogja tölteni.
Retek – fekete, fehér, piros és jégcsap
10 dekányi retekben átlagosan alig 2 gramm szánhidrát van. Ráadásul a levele is ehető, sőt jóval komolyabb tápanyagtartalommal is bír, mint a növény gumója.
Zellerszár, fejes saláta, jégsaláta, kínai kel
Ha szereted nyersen ropogtatni, nyugodtan megteheted. A saláta ráadásul magas víztartalmának köszönhetően remekül hidratál.