Sört már az ókorban is készítettek, és az emberiség történetének túlnyomó részében egészséges italnak számított, elsősorban azért mert - forralt vízből készülvén - fogyasztása sokkal biztonságosabb volt, mint a helyi forrásokból származó vízé, az erjesztés során keletkezett alkoholtartalma miatt pedig jól eltartható italnak minősült.
Bár az idők során mit sem vesztett népszerűségéből , megítélése a modern orvostudományban a 20. század második felére egészen megváltozott: mint minden alkohol, a sör is az egészségügyi szempontból nem kívánatos táplálékok körébe került.
Az alkohol ártalmait nem lehet elégszer elismételni, és nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy a sörnek szerepe lehet a túlsúly kialakításában is, bár érdekes módon nem elsősorban az ital kalóriatartalma, sokkal inkább a hozzá kapcsolódó fogyasztási szokások miatt: az ember ritkán áll meg egy pohárnál, és előszeretettel fogyaszt mellé nehéz ételeket is.
Ugyanakkor a magas (90 százalék feletti) vízaránya, illetve vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt ma már ismét árnyaltabban fogalmaznak a szakemberek, amikor arról értekeznek, egészséges vagy egészségtelen ital-e a sör - a közelmúltban vizsgálatok sora állapította meg, hogy mérsékelt fogyasztásának pozitív élettani hatásai lehetnek.
Napi egy pohár sör fogyasztása jótékony hatással lehet emésztésünkre és koleszterinszintünkre is Következik mindebből, hogy az alább bemutatott előnyei kizárólag akkor érvényesek, ha nem lépjük túl az ajánlott mennyiséget, ami nagyjából napi egy pohár. Más szóval, ha több sört iszunk, nemhogy felerősítenénk ezeket, hanem épp ellenkezőleg: onnantól elsősorban a szervezetünk rombolásával kell számolnunk.
Hatásai a szív- és érrendszerre
Egy 2012-ben, Spanyolországban készült kutatási áttekintés szerint napi egy pohár a sör csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát: a hatás a benne található természetes vegyületek egy típusának, a polifenoloknak köszönhető. Egy harvardi vizsgálat ugyanabban az évben megállapította, hogy az ital szívvel kapcsolatos jótékony hatásai az egészséges és a szívrohamon átesett népességnél egyaránt kimutathatók. A sör előnyös hatással van a vérerekre is, mivel növeli a jó HDL-koleszterin szintjét, és mérsékli a rossz LDL-ét - így csökkenti az agyvérzés kockázatát is.
Vese és vesekő
Kis mennyiségű sör fogyasztása 40 százalékkal csökkenti a vesekő kialakulásának esélyét - mutatta ki egy 1999-ben közölt finn tanulmány. Ez egyrészt víztartalmának és vízhajtó hatásának köszönhető, ami serkentőleg hat a veseműködésre, másrészt annak, hogy kevés kalciumot és sok magnéziumot tartalmaz. A sör a már meglévő vesekövek kevésbé fájdalmas távozását is segítheti, mivel tágítja a húgyutakat.
Erős csontok
A sör kiváló forrása a csontok egészségét támogató szilíciumnak; az italban található válfaját - az ortokovasavat - ráadásul különösen könnyen fel tudja dolgozni a szervezet. Az elmúlt években több vizsgálatban igazolták, hogy erősíti a csontokat; lelassítja a csontritkulás folyamatát, és elősegíti a csontképződést.
Emésztés
Egyes tanulmányok szerint kis mértékű sör elfogyasztása kedvezően befolyásolja a bélműködést és az emésztést is. A hatás annak tulajdonítható, hogy stimulálja a gyomorsav kiválasztást - állítja egy 2012-ben folytatott osztrák-német kutatás. A hangsúly a csekély mennyiségen van: az ajánlottnál nagyobb adag alkohol a közhiedelemmel ellentétben megterheli az emésztőrendszert.