Egyre népszerűbbek a funkcionális élelmiszerek

Egyre többen fogyasztanak jódozott sót, C-vitaminnal dúsított üdítőket, kalciumot tartalmazó gabonatejeket, azaz funkcionális élelmiszereket. De vajon ezzel megelőzhetőek a hiánybetegségek?

Egyre többen fogyasztanak világszerte úgynevezett funkcionális élelmiszereket, hogy az egészségüket támogassák - tudósít a napi.hu . Ezek a terméktípusok a 90-es években kerültek a boltokba, forgalmuk pedig jóval gyorsabban nő, mint a hagyományos élelmiszereké. A lap egy a Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Marketing és Kereskedelem Intézet és a Naturtrade Hungary munkatársai által publikált szakcikkre hivatkozik, amelyből kiderül, hogy a funkcionális élelmiszerek globális piaca 2016-ban már elérte a 147 milliárd dollárt, becslések szerint 2024-ben már 253 milliárd dollárnál járhat.

Pontosan mik az úgynevezett funkcionális élelmiszerek? Korábbi cikkünkből megtudhatja!

De mi a siker oka?

A funkcionális élelmiszerek a hagyományosakkal összehasonlítva nagyobb mértékben hatnak az életfunkciókra, hozzájárulnak a betegségek megelőzéséhez, egészségvédő hatásúak, összességében tehát kiemelten előnyös hatást fejtenek ki az emberi szervezetre. Ennek pedig az áll a hátterében, hogy valamilyen anyagot dúsítanak, vagy éppen csökkentenek bennük. Ilyenek például a jódozott só, az élőflórás joghurt, a C-vitaminnal dúsított italok és müzliszeletek, az emelt rosttartalmú péksütemények vagy szelénes kenyér. Az ásványi anyagok közül a leggyakrabban a cinket, a szelént, a vasat, a jódot és a kalciumot, a vitaminok közül pedig az A- és a D-vitamint, valamint a folsavat pótolják így.

A tudatos táplálkozást segítik a funkcionális élelmiszerek.
A tudatos táplálkozást segítik a funkcionális élelmiszerek. Fotó: 123rf

Kiknek lehet hasznos, ha ezeket eszi vagy issza?

Mindazoknak, akik egyes élelmiszereket nem fogyasztanak, ezért hiánybetegségek lépnek fel náluk. Az Élelmiszervizsgálati Közlemények azt írja, hogy napjainkban kétmilliárd ember szenved vashiányban, 1,9 milliárd jódhiányban. Az A-vitamin hiánya miatt pedig 250 millió iskolás korú gyermeket veszélyeztet a vakság. A piac azonban még kidolgozatlan, a technológia új, a jövő pedig az, hogy a gyártók a lakosság betegségei alapján célzottan változtassanak az egyes termékek összetevőin.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.