A következő évtizedekben a klímaváltozás , illetve a túlnépesedés jelenti majd a legnagyobb kihívást az emberiség számára. Az Egyesült Nemzetek klímaváltozással foglalkozó kormányközi testülete (IPCC) szerint ezek hatására az élelmiszerek ára drámaian emelkedni fog, a termőterületek egyre kevésbé tudják majd kiszolgálni az emberek és állatok igényeit, és a klímaváltozásnak még a növények tápértékére is komoly hatása lesz.
Az időjárás és az átlaghőmérséklet alapvetően befolyásolja, hogy egy adott területen milyen növényeket termeszthetnek a gazdák. A felmelegedés miatt sok, ma még használatban lévő termőterület alkalmatlan lesz a mezőgazdasági hasznosításra, míg más területeken a túl sok eső és az áradások korlátozzák a termelékenységet. Pamela McElwee, a Rutgers Egyetem kutatója szerint egyre kisebb esélyünk van arra, hogy a károsanyag-kibocsátás csökkentésével a kritikus 2 fok alatt tartsuk a hőmérséklet-növekedést. Ennek pedig drasztikus következményei lesznek a közeljövőben.
35 ezer milliárd kalória veszett oda
A kutatás kiemelte, hogy a felmelegedés miatt kevésbé termékeny területeket is be kell vonni a gazdálkodásba, ami miatt a piacra kerülő növények tápértéke is alacsonyabb lesz a most megszokottnál. A levegő szén-dioxid szintjének emelkedése szintén csökkenti a növények tápanyagtartalmát: a jelentés szerint a gáz magasabb koncentrációja miatt a mostanival megegyező mértékű búzafogyasztással 6-13 százalékkal kevesebb fehérjét, 4-7 százalékkal kevesebb cinket és 5-8 százalékkal kevesebb vasat juttatunk a szervezetünkbe.
A tanulmány a tíz legtöbbet fogyasztott növény - az árpa, a manióka , a kukorica, az olajpálma, a repce, a rizs, a cirok, a szójabab, a cukornád és a búza - termésátlagát is megvizsgálta. Az eredmények szerint a klímaváltozás miatt évente körülbelül 35 ezer milliárd kalóriányi élelmiszertől esünk el, ami az egész bolygó éves kalóriabevitelének nagyjából 1 százaléka. A probléma ráadásul még súlyosabb lesz, ha a következő néhány évben nem sikerül jelentősen lecsökkenteni a szén-dioxid-kibocsátás mértékét - vélekednek a szakemberek.
Eddig a klímaváltozásnak Európában, Dél-Afrikában, Dél-Ázsiában és Ausztráliában volt a legsúlyosabb hatása a mezőgazdaságra. Az Egyesült Államok közepesen érintett, Illinois államban átlagosan 8 százalékkal kevesebbet termelnek a hatására, viszont Iowában és a középnyugati régióban valamelyest kedvezőbb éghajlati viszonyok alakultak ki az éghajlatváltozás miatt, ezekben az államokban valamelyest nőtt a termelés. A gazdagabb országok persze jobban tudnak alkalmazkodni a változó körülményekhez, a szegényebb - főként afrikai - régiókban azonban rövid időn belül válsághoz vezet majd az éghajlatváltozás miatti víz- és élelemhiány.
Forrás: CNN