A természet igazi bőkezűsége még gyógyításra is nyújtja számunkra a virágokat, például a kamillát, a hibiszkuszt, a bodzát vagy a körömvirágot, sőt vannak olyan fajták, melyeket jóízűen el is fogyaszthatunk, ilyen a brokkoli vagy a karfiol meghúsosodott virágai.
Konyhakerti virágok
Ha konyhakertünkben nézelődünk, megismerkedhetünk a jól bevált fűszernövények változatos virágaival. Ízük szelídebben hozza a fűszer jellegzetes aromáját. Ilyenek például a hagymafélék, a rozmaring , a kakukkfű, a lestyán, a majoránna, a zsálya, a kapor vagy a csombor.
Kerti virágok
Ha a virágos-, veteményes- és gyümölcsöskertben gyűjtögetünk, választhatjuk a rózsát, ibolyát, jázmint, liliomot, szegfűt, árvácskát, orgonát, borsót, babot, cukkinit, almát, cseresznyét, őszibarackot, szilvát és még sorolhatnánk. Szinte bármilyen ételhez felhasználhatjuk őket.
Bár fantáziánk ilyenkor beindul, és a színes, illatos ételeket már látjuk is lelki szemünk előtt, van néhány dolog, ami figyelmes válogatást igényel.
- Óvakodjunk a mérgező virágok használatától! Ilyenek a kökörcsin, az őszi kikerics, az azálea, a vérpipacs, az írisz, a leánder, a trombitavirág, a lila akác, a gyöngyvirág, a gyűszűvirág, a jácint, a hortenzia, a tündérkonty vagy a nárcisz.
- Virágárusoktól ne vásároljunk étkezési célokra virágot a vegyszeres kezelésük miatt!
- Felhasználáskor érdemes a virágok bibéjét és porzóit eltávolítani, esetleges kellemetlen ízük miatt.
- Minél illatosabb egy virág, annál intenzívebb ízre lehet számítani. Ezt a tulajdonságot vegyük figyelembe, ha egy ételbe több fajtát is szeretnénk keverni.
- Törekedjünk arra, hogy az étel és a virágok ízei harmonizáljanak egymással. Édeskés ízű virágok a jázmin, az ibolya és a rózsa, kesernyés a krizantém és a napraforgó, fűszeres a búzavirág, a kankalin és a szegfű, savanykás a citromvirág, a fukszia és az orgona.
- Ha salátát készítünk virágokkal, az öntet visszafogott, fűszerezésmentes legyen.
- Virágválasztáskor vegyük figyelembe, hogy a szirmok ereszthetik a színüket. Ez a tulajdonságuk szépítheti, de ronthatja is az étel látványát. Természetes ételszínezékként szolgálhat a körömvirág, a bársonyvirág, a sarkantyúvirág vagy a kék búzavirág.
Vannak olyan betegségek, amelyek esetében elővigyázatosnak kell lennünk, mert bizonyos virágok étkezésre való használata ellenjavallt lehet. A kismamák ne egyenek körömvirágot, a szénanáthával és asztmával küzdő személyek pedig egyáltalán ne fogyasszanak virágokat.
Az ehető virágok beszerzése okozhat némi nehézséget, mert hazánkban nem elterjedt az étkezési célra szánt virágok forgalmazása. A legbiztosabb, ha saját házunk táján vagy ismerős kertjében gyűjtögetünk, esetleg ha mezőkön keresgélünk. Felvehetjük a kapcsolatot kertészetekkel és őstermelőkkel is, de a növények esetleges vegyszeres kezelése miatt étkezési szándékunkat feltétlenül jelezzük.