Ehető virágok a konyhában

A virágok a szeretetet, a tisztelet szívből jövő érzéseinek jelképei, ajándékozásukkal ezt fejezzük ki.

A természet igazi bőkezűsége még gyógyításra is nyújtja számunkra a virágokat, például a kamillát, a hibiszkuszt, a bodzát vagy a körömvirágot, sőt vannak olyan fajták, melyeket jóízűen el is fogyaszthatunk, ilyen a brokkoli vagy a karfiol meghúsosodott virágai.

Konyhakerti virágok

Ha konyhakertünkben nézelődünk, megismerkedhetünk a jól bevált fűszernövények változatos virágaival. Ízük szelídebben hozza a fűszer jellegzetes aromáját. Ilyenek például a hagymafélék, a rozmaring , a kakukkfű, a lestyán, a majoránna, a zsálya, a kapor vagy a csombor.

Kerti virágok

Ha a virágos-, veteményes- és gyümölcsöskertben gyűjtögetünk, választhatjuk a rózsát, ibolyát, jázmint, liliomot, szegfűt, árvácskát, orgonát, borsót, babot, cukkinit, almát, cseresznyét, őszibarackot, szilvát és még sorolhatnánk. Szinte bármilyen ételhez felhasználhatjuk őket.

Bár fantáziánk ilyenkor beindul, és a színes, illatos ételeket már látjuk is lelki szemünk előtt, van néhány dolog, ami figyelmes válogatást igényel.

  • Óvakodjunk a mérgező virágok használatától! Ilyenek a kökörcsin, az őszi kikerics, az azálea, a vérpipacs, az írisz, a leánder, a trombitavirág, a lila akác, a gyöngyvirág, a gyűszűvirág, a jácint, a hortenzia, a tündérkonty vagy a nárcisz.
  • Virágárusoktól ne vásároljunk étkezési célokra virágot a vegyszeres kezelésük miatt!
  • Felhasználáskor érdemes a virágok bibéjét és porzóit eltávolítani, esetleges kellemetlen ízük miatt.
  • Minél illatosabb egy virág, annál intenzívebb ízre lehet számítani. Ezt a tulajdonságot vegyük figyelembe, ha egy ételbe több fajtát is szeretnénk keverni.
  • Törekedjünk arra, hogy az étel és a virágok ízei harmonizáljanak egymással. Édeskés ízű virágok a jázmin, az ibolya és a rózsa, kesernyés a krizantém és a napraforgó, fűszeres a búzavirág, a kankalin és a szegfű, savanykás a citromvirág, a fukszia és az orgona.
  • Ha salátát készítünk virágokkal, az öntet visszafogott, fűszerezésmentes legyen.
  • Virágválasztáskor vegyük figyelembe, hogy a szirmok ereszthetik a színüket. Ez a tulajdonságuk szépítheti, de ronthatja is az étel látványát. Természetes ételszínezékként szolgálhat a körömvirág, a bársonyvirág, a sarkantyúvirág vagy a kék búzavirág.

Vannak olyan betegségek, amelyek esetében elővigyázatosnak kell lennünk, mert bizonyos virágok étkezésre való használata ellenjavallt lehet. A kismamák ne egyenek körömvirágot, a szénanáthával és asztmával küzdő személyek pedig egyáltalán ne fogyasszanak virágokat.

Az ehető virágok beszerzése okozhat némi nehézséget, mert hazánkban nem elterjedt az étkezési célra szánt virágok forgalmazása. A legbiztosabb, ha saját házunk táján vagy ismerős kertjében gyűjtögetünk, esetleg ha mezőkön keresgélünk. Felvehetjük a kapcsolatot kertészetekkel és őstermelőkkel is, de a növények esetleges vegyszeres kezelése miatt étkezési szándékunkat feltétlenül jelezzük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.