A csirke a legtöbb háztartásban alapélelmiszer, de sokan nem tudják, hogy meddig tartható el, ráadásul ennél az egészséges és ízletes fehérjeforrásnál nagy a bakteriális szennyeződés kockázata. Pont ezért is nagyon fontos a csirke megfelelő elkészítése, tárolása és főzése – egyébként különböző betegségek forrásává válhat. Ez a cikk segít megérteni, hogy meddig tudod biztonságosan és a legegészségesebben eltárolni a hűtőben vagy a fagyasztóban a csirkét.
Mennyi ideig áll el a csirke a hűtőben?
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a nyers csirke körülbelül 1-2 napig tárolható a hűtőszekrényben. Ugyanez vonatkozik a nyers pulykára és más baromfi húsára.
A főtt/sült csirke körülbelül 3–4 napig eláll a hűtőszekrényben.
A csirke hűtőben való tárolása lassítja a baktériumok szaporodását, mivel a baktériumok általában lassabban szaporodnak a hidegben.
Hogyan tároljuk a nyers csirkét?
A nyers csirkét a legjobb szivárgásmentes edényben tárolni, hogy megakadályozzuk a lé kiszivárgását, és ezzel más élelmiszerek keresztszennyeződését. A főtt csirkét légmentesen záródó zacskóban, vagy műanyagdobozban kell lehűteni.
Ha néhány napnál tovább szeretnéd tárolnia a csirkét, akkor legjobb, ha a fagyasztóban teszed, és csak akkor használod fel, ha tényleg szükséged van rá.
A nyers csirkedarabok 9 hónapig, míg egy egész csirke akár 1 évig is eltartható a fagyasztóban. A főtt csirke fagyasztóban 2-6 hónapig tárolható.
Ha néhány napnál tovább hagytad a csirkét a hűtőben, akkor valószínű, hogy megromlott. De miről ismerheted fel a romlott csirkét?
Színváltozások: A szürkés-zöld színűvé váló nyers és főtt csirke biztosan romlott. A szürkés-zöld penészfoltok a baktériumok szaporodását jelzik.
Szag: Mind a nyers, mind a főtt csirke savas szagot bocsát ki, amely az ammóniához hasonlít. Ezt az illatot viszont nehéz észrevenni, ha a csirkét mártással, vagy fűszerekkel pácolták.
Állapot: A nyálkás szerkezetű csirke megromlott. A csirke átöblítése nem pusztítja el a baktériumokat, ráadásul ezzel csak növeljük a keresztszennyeződés kockázatát, mivel a baktériumok a baromfiból átterjedhetnek más élelmiszerekre, edényekre vagy más felületekre. Ha azt gyanítod, hogy a hűtőben tárolt csirke megromlott, akkor dobd ki!
Mi történik, ha romlott csirkét ettünk?
A romlott csirke elfogyasztása ételmérgezést okozhat.
A lejárt és romlott csirke olyan baktériumokkal lehet szennyezett, mint a szalmonella.
Normális esetben ezek a baktériumok elpusztulnak, ha a friss csirkét alaposan megfőzzük, ennek ellenére kerülni kell a romlott csirke megfőzését és elfogyasztását, mert a baktériumok által termelt toxinok ugyanúgy ételmérgezést okoznak.
Az ételmérgezés kellemetlen és veszélyes tüneteket is okozhat. Az ételmérgezés magas lázat (38,6 °C feletti hőmérséklettel), hidegrázást, hányingert, hányást, hasmenést, véres székletet és kiszáradást okozhat.
A súlyos ételmérgezés kórházi kezelést igényelhet, és akár halálhoz is vezethet, ha nem kezelik!