Az élelmiszeripart ugyanúgy kéne szabályozni, mint a dohányipart, hiszen az elhízás nagyobb globális egészségügyi probléma, mint a cigarettázás - állítják nemzetközi szakmai és fogyasztóvédelmi szervezetek. A Consumers International, CI: a világ egyik legnagyobb független nemzetközi fogyasztóvédelmi szövetsége, 220 tagszervezettel - és a World Obesity Federation (WOF: magyarra Elhízási Világszervezetként lehetne fordítani ezt a szerveződést, amely szakmai egyesületeket tömörít 50 országban) egyaránt keményebb szabályozásra szólított fel.
Az alkalmazott módszerek közé tartozna olyan képek bemutatása az élelmiszerek csomagolásán, amelyek az elhízás okozta bajokra hívnák fel a figyelmet, s amelyek például a cigarettásdobozokon is feltűnnek. Ugyanakkor az élelmiszeripari szövetség szerint azon dolgoznak, hogy egészséges választékot kínáljanak a fogyasztóknak - írja a BBC . Terry Jones, a brit Élelmiszer- és Italgyártók Szövetségének kommunikációs igazgatója szerint az ipar már eleve támogat bizonyos intézkedéseket, amelyek a CI és a WOF javaslataiban szerepelnek. Így például csökkentik a sótartalmat, a telített zsírokat és a kalóriákat is a termékekben. Megfelelő és világos élelmezési címkézést használnak és elősegítik az egészségesebb étrendek terjedését és a fizikai aktivitást is ösztönzik.
A CI és a WOF szerint a kormányoknak világszerte kötelező szabályokat kellene megállapítaniuk az élelmiszer- és italgyártók számára. Az elhízás és a túlsúly miatt bekövetkező halálesetek száma 2,6 millióról 3,4 millióra ugrott öt év alatt, 2005-10 között a szervezetek adatai szerint.
Az új szabályok közé tartozna a só, a cukor és a telített zsírsavak csökkentése az élelmiszerekben. Javítani kellene az élelmezést a kórházakban és az iskolákban, szigorúbb reklámszabályokat kellene megállapítani, és az egészséges étkezésre kellene ránevelni a nagyközönséget.
A mesterséges transzzsírokat minden ételből és italból el kellene távolítani öt éven belül - javasolja a CI és a WOF. A gyerekeknek szóló reklámokat különösen korlátozni kellene - hangsúlyozzák. A kormányoknak felül kellene vizsgálniuk az élelmiszerárakat, adókat kellene kivetniük, meg kellene változtatniuk az engedélyezési eljárásokat.
Luke Upchurch, a Consumers International képviseletében azt emelte ki, hogy a dohányipar globális kezeléséhez (vagy inkább: visszaszorításához) hasonló intézkedéseket akarnak elérni. Állítása szerint Brazília és Norvégia támogatni fogja őket, és a brit kormánynak is "igazán jó ötletei vannak".
A BBC nem írja, hogy Upchurch beszélt volna Magyarországról, ahol bizonyos intézkedések már történtek e területen. Így például nálunk bevezették a chipsadót, hivatalos nevén a népegészségügyi termékadót. Ennek hatására elsősorban a sózott termékek, snackek forgalma esett vissza. A magyar kormány szerint a chipsadó bevezetése óta 25 százalékkal csökkent az egészségre káros élelmiszerek fogyasztása itthon.