Eltűnhet az importtej a boltokból?
Ha a parlament elfogadja az áfacsökkentéses javaslatot, jövő januártól valamennyi folyadék tej az 5 százalékos áfakulcs alá tartozik majd. A forint gyengülése ugyanakkor komoly hatással van a piacra, így lehetséges, hogy a hazai feldolgozóiparnak növelnie kell majd átadó árait a kereskedők felé - írja cikkében az Agrárszektor .
Az Országgyűlésnek benyújtott adócsomagban szerepel az ESL és az UHT tejek áfacsökkentése - erősítette meg Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tejágazati egyeztetésén.
Kiszorulhatnak az importált tejek a hazai kereskedelemből
A korábbi áfacsökkentéseknél a kiskereskedelmi láncok korrekt magatartást tanúsítottak, és az árcsökkenést teljes egészében továbbadták a vásárlóknak - mondta Mélykuti Tibor, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A szervezet 7 kiskereskedelmi lánccal kötött együttműködési megállapodást, és mindegyik vállalta, hogy az áfacsökkentést érvényesíti az eladási árakban - tette hozzá.
Az elmúlt egy évben közel 3 százalékkal nőtt a tejfelvásárlás az Európai Unióban, de Magyarországon ugyanebben az időszakban stagnálás mutatkozott - közölte Harcz Zoltán, a terméktanács ügyvezető igazgatója. A nyerstej hazai felvásárlási ára 2017 eleje óta stabilan literenként 95 forint körül alakul, de az utóbbi hetekben az európai piacokon tapasztalt áremelkedés és a forint gyengülése miatt egyre nő a nyomás a hazai feldolgozókon, hogy emeljék az átvételi árakat. Ez, illetve a villamos energia, a gáz és az üzemanyagok drágulása pedig indokolttá teszi, hogy a feldolgozóipar is növelje a kereskedők felé az átadói árakat.
A friss tej tavalyi áfacsökkentésének hatására csökkent a 1,5 százalékos zsírtartalmú UHT tejek hazai értékesítése, a frisstej-eladások viszont növekedtek.