Epediéta: mit ehetünk, mit nem?

A nehéz, zsíros, fűszeres ételek megterhelik az epét. Az epekímélő diéta zsírkontrollja nemcsak epebetegeknek hasznos, hanem mindenkinek, aki egészségesebben szeretne táplálkozni.

Kevesen tudják, de az epe nem az epehólyagban termelődik, hanem a májban, ahonnan az epevezetéken keresztül jut az epehólyagba. Az epehólyag izomzata szabályozza, hogy mennyi epe jusson tovább a patkóbélbe, mennyire van szükség az emésztéshez.

Csökkentsük a zsírbevitelt!

Mivel az epe a zsírok feldolgozásában játszik főszerepet, epekímélő étrend esetén a zsírbevitelt kell erőteljesen csökkenteni.

Általánosságban elmondható még, hogy a szénhidrátok közül a könnyen felszívódó fajtákat válasszuk, a rizst, a mézet, és amennyiben engedélyezett, a gyümölcs- és a zöldségleveket, a kompótféléket, a nyers gyümölcsöket.

Használjunk kevesebb olajat, és válasszunk növényi zsiradékot, hogy csökkentsük a koleszterinszintet, amely összefügg a kőképződéssel . Olajban sütés helyett pároljunk, főzzünk.

Kerülendő a szalonna, a tejszín, a zsíros hús, a vajas krémek, a csokoládé.

Epediétában nyugodtan fogyaszthatunk zöldség -és gyümölcsleveket
Epediétában nyugodtan fogyaszthatunk zöldség- és gyümölcsleveket

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Cukorral is óvatosan

A cukor és más édességek sem ajánlottak, mert izgatják a gyomor és a belek nyálkahártyáját. A zöldség- és főzelékfélék rosttartalmuk miatt jó hatással vannak a bélműködésre, segítenek az epebetegekre jellemző székrekedés elkerülésében. A puffasztó fajtákat főzzük fedő nélkül, így elkerülhetjük a kellemetlen panaszokat!

Érdemes naponta többször kis adagokat fogyasztani, így az epehólyag ki tud ürülni.

Mikor kell szigorú diéta?

Akut epehólyag-gyulladás vagy epeköves roham után szigorú koplalásra van szükség, folyékony táplálékok fogyasztására. Ezek lehetnek: tea, rántott leves olaj nélkül, natúr zöldségpüré, gyümölcslevek. Később fokozatosan át lehet térni a szilárd, zsírszegény, növényi eredetű ételekre.

Az epebetegek kerüljék az erős fűszereket, a paprikát, a hagymát, a kelt tésztát, a hideg italokat és az alkoholt.

Epe- és májvédő gyógynövények Az epe nagyban segíti a máj munkáját: a zsírok lebontásában van kulcsfontosságú szerepe. Ezért a túl zsíros vagy túl fűszeres ételek feladhatják a leckét méregtelenítő szervünknek. Milyen gyógynövények segíthetnek a regenerálódásban?

Miket együnk?

Javasolt ételek: héjában főtt vagy sütőben sült burgonya, főtt rizs, főtt dara. Ha nem okoz panaszt, fogyaszthatjuk a sovány tejterméket is, elsősorban az aludttejet, a joghurtot és a kefirt.

Szintén fogyasztható - ha bírjuk - tojás , vaj, margarin, saláta, paradicsom, gomba, mustár és rostos gyümölcslé.

A húsokat főzzük, pároljuk vagy grillezzük. Kerülendők: a zsírban sült, rántott, pirított, füstölt vagy panírozott húsok, a liba, a kacsa, a sertés, a szarvas, a zsíros halfélék, a belsőségek és a kolbász.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.