Az umami japán szó annyit tesz: "ízletes", "ízes", az ételek ízének teljesen más palettájára fókuszál, mint a sós. Az umami-íz főként a magas glutamát-tartalmú ételekben található, szójaszószban, sajtban, zöld teában, rákfélékben, pácolt húsokban és más, fehérjegazdag ételekben. A tanulmány a Flavour szaklapban jelent meg.
Mivel a vizsgálat résztvevői mind 65 év felett voltak, előfordulhat, hogy ízérzékük az öregedés miatt kezdett eltűnni. Ugyanakkor siettek hozzátenni: az idős résztvevők betegségei és az arra szedett orvosságok mellékhatásai mind tehetnek arról, hogy kevesebb nyál termelődik a szájban, ez pedig ízlelési rendellenességhez vezethet.
Mindezt azzal sikerült orvosolni, hogy tengeri hínárból készített teát fogyasztottak, ennek hatására újra megindult a nyáltermelés, ez pedig pozitív hatással volt az ízlelőbimbókra is. Mondanunk sem kell, ennek hatására a vizsgálat résztvevői ismét jóízűen ettek.
Az umami ízű ételek fogyasztása "hosszútávú" nyáltermelést eredményezett, míg például a keserű ízű étkek szinte alig növelték a nyáltermelést. "Az umami íz fokozza a nyáltermelést, a nyál pedig befolyásolja az olyan funkciókat, mint például az ízérzékelés. Emiatt az umami fontos szerepet játszik az általános egészségi állapot és a szájegészség megtartásában is" - olvasható a tanulmányban.
A kutatók úgy vélik, hogy az umami íz receptorai a gyomorban is megtalálhatók, ez pedig arra utalhat, hogy az emésztésben is lehet szerepe.