A K-vitamin hiányának tünetei közé tartozik a gyakori orrvérzés, ínyvérzés, erős vérzés apróbb sérülések esetén is, az átlagosnál erősebb vérzéssel járó menzesz, illetve az emésztőrendszeri vérzés, mely során vér kerülhet a székletbe vagy a vizeletbe. Fontos tudni, hogy K-vitaminból inkább a növényi eredetű élelmiszerekben van sok, de persze állati eredetűekben is megtalálható, csak kisebb mennyiségben.
Hogyan pótoljuk a K-vitamint?
Nagy mennyiségű K-vitamint tartalmaznak a keresztes virágú zöldségek, mint a brokkoli, a káposzta, a kelbimbó, ezekből egy-egy adagban csaknem teljes napi szükségletünk megtalálható. Nagyon sok a K-vitamin a póréhagymában, az aszalt szilvában, a zellerben (a gyökérben és a szárzellerben is). Van belőle bőven a szójababban, az edamaméban, a spárgában, a sárgarépában és a sárgarépalében is. Sok K-vitamint tartalmaz a sütőtök, a gránátalma, a gránátalma leve, illetve a kék áfonya. A húsfélék közül különösen a csirkehús bővelkedik ebben a fontos vitaminban.
A fűszernövények közül a friss petrezselyemből , a friss korianderből, a friss, illetve a szárított bazsalikomból érdemes sokat fogyasztani, ha K-vitamin akarunk bevinni, de a rozmaringban, kakukkfűben, majorannában és oregánóban is van. A szárított fűszerek közül a szegfűszegben, a curryporban, a pirospaprikában és a Cayenne-borsban van sok K-vitamin.
Forrás: india.curejoy.com