Gyümölcslé
Számos szülő úgy gondolja, hogy a gyümölcslé egészséges, de ez nem feltétlenül igaz: a bolti, előre csomagolt gyümölcslevekből egy pohárnyi akár 5-6 teáskanál cukrot is tartalmazhat. Így ezek helyett adjunk a gyerkőcnek inkább friss gyümölcsöt, otthoni frissen facsart gyümölcslét vagy smoothie-t .
Gyümölcsjoghurt
Az előre csomagolt gyümölcsjoghurtokban sok zsír, cukor és pluszkalória van. Ha igazán egészséges joghurtot szeretnénk készíteni csemeténknek, ajánlott inkább natúr joghurtot vásárolni, amelyet otthon "turbózunk fel" gyümölcsökkel.
Gabonapehely
A reklámokban ezek mindig olyan egészségesnek tűnnek, a valóságban viszont a feldolgozás során elveszítik előnyös tulajdonságaikat - maradnak a "rossz" szénhidrátok, különösen a jó sok cukor. Ebből az is következik, hogy a gyerekek nagyon hamar megéheznek, ha csak egy kis gabonapelyhet majszolnak el reggelire. Helyettesítsük inkább zabkásával , amelyet gyümölcsökkel, dióval, mogyoróval, étcsokival tehetünk vonzóbbá a kicsik szemében.
Méz
Két év alatti gyerekeknek inkább ne adjunk mézet, mert egyrészt allergiás reakciót válthat ki, másrészt pedig botulizmust okozhat (ritkán, de előfordulhat).
Szőlő
A fulladásveszélyen kívül a szőlő azért sem ajánlott a kicsiknek, mert emésztőrendszerük még nehezen dolgozza fel. Adjunk helyette inkább banánt a babáknak!
Multivitamin
Egyesek már egész pici korban multivitamin-tablettákkal vagy rágótablettákkal tömik a gyerekeiket, de erre semmi szükség: a legkisebbeknek még bőven elég, ha megfelelő táplálkozással jutnak hozzá a fejlődésükhöz szükséges vitaminokhoz.
Turmixok, shake-ek
Ha választani kell egy pohár szénsavas üdítő és egy turmix közt, a legtöbb szülő inkább az utóbbit engedi meg a gyerekének, de a tudósok szerint nem tesz vele jót. A turmixok ugyanis rengeteg cukrot és zsírt tartalmaznak - vagyis nem egészségesebbek, mint a szénsavas üdítők.
Persze, mindnyájan tudjuk, hogy a gyerekeknek szinte lehetetlen megtiltani a cukrok fogyasztását, és egészséges gyerkőcök esetében nincs is erre szükség. Amit tehetünk, hogy elmagyarázzuk nekik, miből mennyit vigyenek be a szervezetükbe - illetve, hogy az édességek és a nasik nem helyettesítik a főétkezéseket, hanem azok után, desszertként fogyasztjuk őket.
Forrás: brightside.me