Étkezés után ezért fájhat a hasunk

A diszpepszia, vagyis a felhasi diszkomfortérzés viszonylag gyakori állapot, amelyhez telítettség-érzés, puffadás és hasi fájdalom is tartozik. Miért tapasztalhatunk még hasfájást étkezések után?

Reflux

Refux esetében a gyomorsav irritálja a nyelőcsövet, miközben gyomorégést és hasi fájdalmat is okoz. Gyakran jelentkezik nagyobb mennyiségű fűszeres étel fogyasztása után, és bizonyos esetekben kifejezetten fájdalmas is lehet. Ha úgy gondoljuk, hogy refluxunk van, fogyasszunk kevesebb kávét, illetve koffeintartalmú italt, alkoholt, illetve kerüljük a zsíros, fűszeres vagy magas savtartalmú ételeket.

Ételek, amelyek enyhítik a reflux tüneteit A savas reflux kellemetlen velejárója a gyomorégés, a hányinger, a gyomorsav maró érzése a torokban és a köhögés. Ezeken a tüneteken enyhíthet vagy ronthat az étrendünk. Az alábbi cikkünkben összeszedtük, melyek azok az ételek, amelyek könnyítik a reflux szimptómáit.

Irritábilis bél szindróma

Ez a beleket érintő betegség is okozhat hasi fájdalmat, emellett puffadást, fokozott gázképződést, hasmenést és székrekedést is. Ha rendszeresen tapasztaljuk, hogy főétkezések után fáj a hasunk, mellette pedig gyakran van hasmenésünk vagy székrekedésünk, akkor érdemes lehet orvoshoz fordulni, hogy kiderítsük, nem IBS áll-e a dolog hátterében.

A hasfájás mögött betegség, illetve ételérzékenység is állhat
A hasfájás mögött betegség, illetve ételérzékenység is állhat

Gluténérzékenyek vagyunk

Gluténérzékenység, más néven cöliákia esetén a szervezetből immunválaszt vált ki a gluténtartalmú ételek fogyasztása, ami különböző tüneteket produkálhat. Ezek egyike a hasi fájdalom gluténtartalmú ételek fogyasztása után. A hasfájás akkor is jelentkezhet, ha gluténintoleranciánk van, ilyenkor az emésztőrendszer nehezen tudja feldolgozni az ételeket, amelyek glutént tartalmaznak. A hasfájás mellett fokozott gázképződés és hasmenés is jelentkezhet. Orvosi vizsgálat segíthet eldönteni, mi áll pontosan a betegség hátterében.

Fekély

Ha minden étkezés után krónikus fájdalommal küzdünk, mellett pedig fogytunk, vérszegények vagyunk, hányunk , nyelési nehézségeink vannak, illetve vért észlelünk a székletünkben, akkor ez azt is jelezheti, hogy gyomorfekélyünk van. A fekély kialakulhat a nyelőcső, a bél vagy a gyomor területén is, és általában gyógyszeres kezeléssel helyrehozható. Ha tapasztaljuk magunkon a tüneteket, haladéktalanul menjünk orvoshoz.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +9 °C

Északkelet felől egyre több helyen elvékonyodik, felszakadozik a felhőzet, az ország délnyugati felén viszont erősen felhős vagy borult lesz az ég. Kevés helyen gyenge esőre elsősorban a Dunántúlon van kilátás, illetve hajnalban a délnyugati, déli határnál is előfordulhat csapadék. Az északias szél az északkeleti tájakon élénk marad, másutt átmenetileg mérséklődik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 6 és 11 fok között valószínű, a kevésbé felhős északkeleti részeken lehet ennél hidegebb idő. A frontérzékenyeknek ma nehéz napjuk lehet, az esőfelhők viszont szép lassan elvonulnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Vas
Kezdjük újra