A legfrissebb statisztikák szerint Európában a coeliakiás betegeknek csupán 12-15 százaléka jut el a pontos diagnózishoz. Sok esetben az első tünetektől számítva 10 év is eltelik, mire az érintett eljut a megfelelő kezelő orvoshoz. Diagnózis hiányában - vagy éppen egy téves diagnózis miatt - évekig élnek együtt állandó fájdalommal és diszkomfort érzéssel, emellett pedig a kezeletlen alapbetegség következménye számtalan szövődmény és társult betegség lehet (meddőség, oszteoporózis vagy a vékonybél rosszindulatú betegségei).
A coeliakia egyetlen ma ismert, evidencián alapuló kezelési módja az élethosszig tartó gluténmentes diéta. Ahhoz, hogy lényegesen javuljon a felismert esetek aránya, és rövidebb legyen az első tünetek észlelése és a diagnózis között eltelt idő, az orvosoknak ismerniük kell a coeliakia változatos tüneteit, a betegséget kísérő tünetegyüttesek sokaságát.
Az idei nemzetközi nap alkalmával az egészségügyben dolgozó szakemberek és a közvélemény figyelmét szeretnék felhívni a coeliakia minél nagyobb arányú és lehető leggyorsabb felismerésének jelentőségére.
A betegségre utaló tünetek, tünetegyüttesek (hasmenés, felfúvódás és/vagy székrekedés, émelygés, hányás, gyakori és visszatérő hasfájás, vas-, fólsav vagy csontritkulás , meddőség és/vagy ismétlődő vetélések, depresszió, ízületi és/vagy csontfájdalmak, májműködési eltérések, 1-es típusú cukorbetegség és más autoimmun betegségek, menstruáció zavarai, ataxia, neurológiai tünetek, neuropátia.
Az idei Coeliakia Nemzetközi Napjához itthon kapcsolható az a nagyon jó hír, hogy megjelent a közétkeztetésről szóló rendelet, ami végre és egyértelműen kötelezővé teszi a diétás ellátást a lisztérzékeny gyerekek számára. Bár a rendelet 2014. július 1-én lép hatályba, és szeptember 1-től kötelezően alkalmazni is kell, biztosan eltelik még néhány év, mire mindenki megkaphatja a számára legmegfelelőbb ellátást. De legalább hosszú évek következetes munkájával elértük, hogy nincs kibúvó senkinek sem a gluténmentes étkeztetés biztosítása alól!