A Tulane University kutatói 16 ezer amerikai étrendjét vizsgálták meg és rangsorolták azokat a szerint, hogy melyik étrend mekkora szénlábnyommal jár, azaz mennyiben járul hozzá a globális felmelegedéshez. A kutatásból kiderült, hogy a környezetbarát ételek egészségesebbek is.
"Azoknak akik kevesebb vörös húst és tejterméket fogyasztanak, a szénlábnyomuk is kisebb" - mondta Diego Rose az egyetem professzora. Mivel a klímaváltozás egyik fő oka a fenntarthatatlan élelmiszertermelés, az egyetem kutatói vizsgálatukkal azt akarták megtudni, hogy az amerikaiak étkezési szokásai milyen környezeti hatásokkal járnak. Összeállítottak egy átfogó adatbázist az élelmiszertermeléssel kapcsolatos üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáról, amit aztán összekapcsoltak egy olyan felméréssel, ahol arról kérdezték az embereket, hogy mi minden fogyasztanak egy nap alatt.
A kutatók a szerint rangsorolták a különböző étrendeket, hogy azok 1000 elfogyasztott kalóriára levetítve mennyi üvegházhatást okozó gáz kibocsátásért felelősek. Ezután a tápérték alapján is rangsoloták az egyes étrendek.
A vizsgálatból kiderült, hogy azok az amerikaiak étkeznek a legegészségesebben, akiknek az étrendje egyébként a legkisebb szénlábnyommal jár. Azt is kimutatták, hogy a legkörnyzetszennyezőbb étrend ötször nagyobb szénlábnyommal jár együtt, mint a legkörnyzetbarátabb. A legkörnyezetszennyezőbb étrendek sajátossága, hogy nagyobb mennyiségben tartalmaznak húst (marha-, borjú-, sertés- és vadhús) valamint tej- és tejtermékeket. Összességében a károsabb ételek nagyobb mennyiségben tartalmaztak állati fehérjét.
Az eredménnyel kapcsolatban Diego Rose azt mondta, nagyon reméli, hogy mindez segít majd az embereknek és a döntéshozóknak is felismerni, hogy a jobb minőségű étrenddel nem csak magunkon, hanem a bolygón is segíthetnénk.
Forrás: scienmag.com