Még a nyolcvanas években kezdték el azt a kutatást, ami nők étkezési szokásait vizsgálta. Akkor a közel 49 ezer résztvevő átlag életkora 49 év volt, és az általuk kitöltött kérdőívek alapján napi kalóriájuk körülbelül 13 százalékát állati fehérjéből, nagyjából 2 százalékát tejfehérjéből, és körülbelül 5 százalékát növényi fehérjéből nyerték - írja az EverydayHealth.com.
A vizsgálat kezdetén a résztvevők nem szenvedtek olyan gyakori, krónikus betegségekben, mint például szív- vagy cukorbetegség vagy rák, és nem volt fizikai vagy kognitív problémájuk. A körülbelül három évtizeden át tartó nyomonkövetés után ez még mindig igaz volt nagyjából 3700 nőre, akik a kutatók szerint "egészségesen öregedtek meg".
Azok a nők, akik többségében növényi fehérjét fogyasztották, 46 százalékkal nagyobb valószínűséggel voltak egészségesek idősebb korukban is, míg azokra a résztvevőkre, akik inkább több állati fehérjét fogyasztották, 6 százalékkal kisebb valószínűséggel volt igaz.
"A több növényi fehérje fogyasztásának előnye az étrendben található más tápanyagokhoz képest az, hogy a növényi fehérje a szív- és érrendszeri betegségek és más krónikus betegségek alacsonyabb kockázatával jár együtt. Ráadásul olyan élelmiszerforrásokból származik, amelyek jellemzően jó minőségű szénhidrátokat, például élelmi rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, valamint antioxidánsokat tartalmaznak" - mondta Dr. Andres Ardisson Korat, a tanulmány vezető szerzője.
Természetesen a táplálkozástudomány az 1980-as évek óta sokat fejlődött. Ma már valószínűleg nem a kenyér az első dolog, ami az embereknek eszébe jut, ha például növényi alapú fehérjére gondolnak. De valóban hozzájárulnak gabonafélék az ember által elfogyasztott fehérje összmennyiségéhez növényi alapú étrend esetén is.
"A teljes kiőrlésű gabonafélék választása egészségesebb, különösen, ha az ember hajlamos a cukorbetegségre, mivel a szervezetnek hosszabb ideig tart a teljes kiőrlésű gabonafélék megemésztése, így a cukrok is lassan szívódnak fel. Én a teljes kiőrlésű kenyeret, barna rizst és édesburgonyát javaslom, ha lehetséges, és ha az illetőnek nincs más étrendi korlátozása" - mondta Dr. Michal Melamed, az amerikai Albert Einstein Orvostudományi Egyetem gyermekgyógyászati, valamint járványtani és népegészségügyi professzora.
A kutatás egyik hiányossága, hogy nem derül ki belőle, pontosan melyik növényi alapú fehérje a legegészségesebb, és mely állati eredetű fehérjét ajánlott leginkább elkerülni. Különösen a vörös és a feldolgozott húsokat ugyanakkor már összefüggésbe hozzák számos krónikus egészségügyi problémával. A halak, különösen az omega-3 zsírsavakban gazdag fajták azonban bizonyítottan jótékony hatással vannak a szív egészségére.
Melamed elismeri, hogy nem mindenki tud lemondani a húsevésről, de már kisebb változtatások is sokat segíthetnek. "Van, aki fokozatosan vált, például egy ideig csak halat eszik, utána vegetáriánus lesz, majd vegán. Mások ki tudják zárni a húsféléket az étrendjükből, de különleges alkalmakkor azért fogyasztanak. Szerencsére egészséges táplálkozási szokások széles skálája létezik" - magyarázta.