Ezért legyen vörös hús a tányérunkon

A vashiány világszerte, így Magyarországon is rengeteg embert érint, hátterében pedig számos ok húzódhat, az egyoldalú étrendtől bizonyos élethelyzeteken át akár betegségekig. Mutatjuk, milyen ételeket érdemes rendszeresen fogyasztani, hogy ne alakuljon ki a szervezetünkben vashiány.

A vas a szervezetünk működése számára nélkülözhetetlen nyomelem. Kiemelt szerepe van a többi között az oxigénszállításban és az energiaanyagcsere-folyamatokban, segíti a vörösvértestek képződését, valamint a kognitív funkciók és az immunrendszer megfelelő működéséhez is hozzájárul. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint több százmillió ember vashiányos, így ez tekinthető az egyik legelterjedtebb tápanyaghiánynak világszerte.

Tévhit, hogy a vashiány kizárólag nőknél alakulhat ki, bár tény, hogy az esetek túlnyomó többségében (75-80 százalékban) őket érinti ez a probléma. Leggyakrabban a kamaszlányok, a várandós és szoptató kismamák, a diétázók és a változókorú nők körében fordul elő a vashiány, de tulajdonképpen bármelyik életszakaszban jelentkezhet. A speciális étrendet követő embereket szintén fokozottan veszélyeztetheti: ilyenek például a vegetáriánusok és a vegánok is, akik táplálékaikkal sokkal kevésbé tudják kielégíteni a szervezet szükségleteit. Ugyan számos növény tartalmaz vasat (például spenót, lencse, brokkoli), ezekből kevésbé szívódik fel, illetve nem képes megfelelően hasznosulni ez a nyomelem. Hogyha nem tudják valamilyen más módon is pótolni a vasat, többféle tünet is jelentkezhet. A korai jelek közé tartozik az állandó sápadtság, majd kialakulhat általános levertség, koncentrálási zavarok, és a memóriával is gondok lehetnek. Súlyos esetben, azaz vashiányos vérszegénységben lecsökken a vörösvértestek száma is, illetve a külsőnkön is egyre látványosabb jelek hívják fel a figyelmet a problémára: sápadtság és körömrepedezés, fokozott őszülés és hajhullás is felléphet.

A VAS AZ ÁLLATI EREDETŰ ÉLELMISZEREKBŐL HASZNOSULHAT A LEGJOBBAN. FOTÓ: GETTY IMAGES
A VAS AZ ÁLLATI EREDETŰ ÉLELMISZEREKBŐL HASZNOSULHAT A LEGJOBBAN. FOTÓ: GETTY IMAGES

Hogyan táplálkozzunk, hogy elkerüljük a vashiányt?

Egy átlagos felnőtt férfinak naponta 8-10 milligramm körüli mennyiségű vasat kell bejuttatnia a szervezetébe, míg a nőknek (részben a menstruáció okozta vérveszteség miatt) nagyobb mennyiségre, napi 18-20 milligrammra, a terhesség során pedig közel 30 milligrammra is szükségük lehet. Az idősek számára szintén nagyobb vasbevitel lehet indokolt, náluk ugyanis a vasfelszívódás már kevésbé hatékony.

A hiányállapot megelőzésében kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott, vegyes étrend. Mivel a vas az állati eredetű élelmiszerekből hasznosulhat a legjobban, így a vörös húsok, szárnyasok és az olajos halak fogyasztásával könnyebben pótolhatjuk. Persze a vegán vagy a vegetáriánus étrendet követők is becsempészhetik az étrendjükbe ezt a fontos nyomelemet. Kiváló, de kevésbé jól hasznosuló vasforrások a babfélék, valamint a borsó, a sötétzöld leveleikről ismert zöldségfélék, mint például a spenót, de vasat tartalmaznak a szárított gyümölcsök (mazsola, sárgabarack) is. Sőt, akár a megnövelt vastartalmú kenyerek, tészták és müzlik is segíthetik a megfelelő mennyiségű ásványi anyag bevitelét.

A vas elengedhetetlen a testünk működéséhez: nélküle a sejtek nem jutnak oxigénhez, nincs vérképzés, továbbá szükség van rá az immunrendszer, illetve az agy, a vázizmok és a szívizomzat normális működéséhez is. De hogyan tudjuk a szervezetünket megfelelő mennyiségű és minőségű vashoz juttatni?

Táplálkozásunkat kiegészíthetjük azokkal a patikákban vény nélkül is kapható készítményekkel, amelyek megfelelő dózisban tartalmazzák a szervezetünk számára szükséges vasat. Ezekből az étrend-kiegészítőkből a vas is jó hatásfokkal szívódik fel, ráadásul egy átlagos szervezet igényeinek megfelelő mennyiségben tartalmazza ezt a nyomelemet, ezért a betegtájékoztatóban leírt szedési mód mellett a túladagolás veszélye sem áll fent.

Hogyha többféle étrend-kiegészítőt is szednénk, úgy mindenképpen javasolt konzultálni a háziorvosunkkal. Bizonyos anyagok (például a kalcium és a magnézium) ugyanis gátolják a vas felszívódását a vékonybélben. A C-vitamin ugyanakkor segíti a hasznosulását, ezért érdemes olyan zöldségeket (spenót, brokkoli) és gyümölcsöket (aszalt szilva, mazsola) is fogyasztani, amelyek egyszerre tartalmazzák mindkét anyagot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.