Egyes ásványvizek – magas nátriumtartalmuk miatt – nem illeszthetőek be a sószegény diétába – figyelmeztetett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz (NNGYK) tartozó, az egészséges táplálkozást hirdető Merőkanál.hu csapatának Facebook-bejegyzése.
Nem mindegy, mi van a címkén
A szakértők azt is kiemelték, hogy ha rendszeresen fogyasztunk nagyobb mennyiségű ásványvizet, akkor mindenképpen olvassuk el a termék címkéjét, különös figyelmet fordítva az „összes oldott ásványi anyag” mennyiségére. A legjobb, ha olyan ásványvizet választunk, amelyben ez az érték 500 milligramm alatt van. Ez különösen akkor fontos, ha hajlamosak vagyunk a vesekövek kialakulására.
A csapvíz vagy az ásványvíz jobb?
„Szénsavmentes ásványvíz helyett nyugodtan fogyaszthatunk Magyarországon csapvizet is” – állította korábban dr. Szigeti Tamás, az élelmiszer-vizsgálatokkal is foglalkozó, független laboratóriumokat működtető Wessling Hungary Kft. üzletfejlesztési igazgatója. A szakértő szerint az ásványvizek nem jobbak, de nem is rosszabbak, mint a csapvizek. Így tulajdonképpen csak az ízlésünk, illetve a pénztárcánk kapacitása befolyásolhatja, hogy csapvizet vagy palackozott ásványvizet fogyasztunk-e szívesebben, amennyiben mindkét opció elérhető. A rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékpótlásról azonban mindenképpen fontos gondoskodnunk.
Hatalmas botrány alakult ki nemrég Franciaországban, a nagy európai ásványvízgyártók háza táján. Kiderült ugyanis, hogy tiltott módszerekkel kezelik termékeiket. Mutatjuk, mit jelent ez pontosan.