Ezért lehet sóval tartósítani

A sót nem csak fűszerként, de tartósítószerként is hosszú ideje ismeri az emberiség, de minek köszönheti ezt a tulajdonságát?

Vidéken a mai napig besózzák a húsokat, ha nagy mennyiségben tárolni szeretnék, és nem elegendő a hűtő kapacitása. Az emberiség évszázadok óta használja a sót különböző élelmiszerek Index foglalkozott a témával.

A só igazi értékét több száz évvel ezelőtt is a tartósítóereje, és nem az íze adta, ezt a tulajdonságát pedig az ozmózisnyomásnak nevezett jelenségnek köszönheti. Az ozmózis az a kémiai jelenség, amikor a különböző koncentrációjú oldatokban az oldott anyagok megpróbálják homogénen betölteni a teret. Például, ha vesszük a vörösvérsejteket és vízbe rakjuk őket, a félig áteresztő sejtmembránnak köszönhetően a viszonylag sós környezetben lévő sejt (a vörösvérsejt belsejének sókoncentrációja nagyobb, mint a vízé, amibe beletettük) egyre több vizet fog elnyelni – egészen addig, amíg szét nem robban. Ha ugyanezt a vörösvérsejtet olyan vízbe rakjuk, amely sósabb, mint a sejt belsejében lévő folyadék, fordított folyamat játszódik le: a sejt egészen addig vizet veszt, amíg össze nem nyomódik.

A só szervezetünk számára elengedhetetlen anyag, ám túl nagy mennyiségű bevitele súlyos problémákat okozhat. Hogy mit, az az alábbi cikkünkből kiderül!

A húson számos mikróba tanyázik, a tartósítás lényege ezek életkörülményeinek ellehetetlenítése. Egyik módja a hűtőszekrény, ahol a mikróbák terjedéséhez szükséges hőmérséklet nem biztosított, másik pedig a sózás, ami miatt nem tudnak a húson túlélni az ott élősködő, apró lények. Minél több sót használunk, annál erősebb a hatás. A cukorral is ugyanez érhető el, gyakran használják is a só erőteljes ízének ellensúlyozására. A só és a cukor emellett gyengíti a mikrobák DNS-ét is, illetve a cukor halmozza a mikroorganizmusokat gyilkoló vegyületeket.

A só igazi értékét több száz évvel ezelőtt is a tartósítóereje, és nem az íze adta

A havas, jeges utakat is rendszeresen felszórják sóval, hogy járhatóvá tegyék. Erre azért van szükség, mert a sós víz alacsonyabb hőmérsékleten fagy meg, tehát bizonyos hőmérsékletig nulla Celsius-fok alatt is folyékony halmazállapotú marad.

Forrás: Index

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.