Biónak azokat az élelmiszereket nevezzük, melyek alapanyagai, vagy maga a biozöldség és -gyümölcs, műtrágya és növényvédőszer használata nélkül növekedtek. A biotermékek nem tartalmaznak vegyszer- és nehézfém maradványokat, ezáltal hozzájárulnak egészségünk megőrzéséhez.
Az ökológiai gazdálkodás az egyoldalú, műtrágyák formájában történő tápanyagpótlással, valamint a magas hozamok hajszolásával szemben előnyben részesíti a sokoldalú, harmonikus tápanyag-gazdálkodást. Ennek következménye a mikroelemekben és vitaminokban gazdag, ízletes és egészséges biotermék.
Több kutatás is bizonyította, hogy a biozöldségek és biogyümölcsök táplálóbbak, hiszen magasabb vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkeznek, mint hagyományos fajtáik, ugyanakkor nem tartalmaznak mesterséges anyagokat, és nem génmanipuláltak.
Szennyezett élelmiszerek
A Magyarországon kapható zöldségek és gyümölcsök közel fele nem tartalmaz kimutatható mennyiségben vegyszermaradékot, ám aggodalomra ad okot, hogy sok, főként importból származó termék esetében többféle szennyező anyag jelenlétét is bebizonyították, melyek az évek során, mint méreganyag felhalmozódnak szervezetünkben és komoly egészségügyi problémákat okoznak.
A gyümölcsök közül leginkább szennyezett a kajszibarack, az alma, a körte, a meggy, a citrom, a grapefruit, a narancs, az eper, a zöldségek közül pedig a paradicsom, a paprika, a fejes saláta, a retek és az uborka. Ezekből mindenképpen érdemes bioterméket vásárolni, hogy a szennyeződés mértékét a legnagyobb biztonsággal kizárhassuk. A citrusfélék esetében is külön figyelemmel kell lennünk az alapanyagok kiválasztásakor, hiszen sok étel elkészítéséhez felhasználjuk ezek héját is, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy az szennyezett avagy sem. Tehát zöldségek és gyümölcsök vásárlásakor mindig győződjünk meg azok biztonságos eredetéről, és ha tehetjük, válasszunk biogazdálkodásból származó termékeket!