Fagylalt, jégkrém, sorbet, parfé: mi a különbség?

Érthető, ha a hőségben mindennél jobban vágysz egy hűsítő finomságra. Van is bőven választási lehetőség: a fagylalt, a jégkrém, a sorbet, a parfé, a froyo és a jégkása is csak arra vár, hogy segíthessen neked könnyebben átvészelni a legmelegebb napokat. De vajon mi a különbség ezek között?

A fagylalt és a jégkrém kifejezést a mindennapokban gyakran egymás szinonimájaként használjuk, noha az elkészítésük szempontjából lényeges különbségek vannak köztük – figyelmeztetett friss hírlevelében a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ). Mint írták, az említett két termékcsoporton túl azonban számos más nyári hűsítő finomsággal is találkozhatunk – az alábbiakban ezekről lesz szó.

csokifagyi
Az egyik legnépszerűbb nyári hűsítő finomság a fagylalt. Fotó: Getty Images

Fagylalt

A fagylalt cukrászati technikákkal és speciális fagyasztási módszerekkel készül. Készülhet pasztőrözéssel vagy hideg eljárással, fagylaltporból, sűrítményből, pasztából, tejjel vagy vízzel, élelmiszer-adalékanyagokkal – például habosítókkal és sűrítőkkel –, valamint egyéb hozzávalókkal – gyümölccsel vagy magvakkal – is.

Jégkrém

Összetevők alapján megkülönböztetünk tejjégkrémet, tejes jégkrémet, gyümölcsjégkrémet, tejes gyümölcsjégkrémet, jégkrémet és vizes jégkrémet. Ezek elkészítése során hőkezelést alkalmaznak, ezt pedig gyakran homogénezéssel és szükség esetén érleléssel kombinálják. Ezt követi a hűtött állapotban végzett habosítás és a fagyasztás. Az így előállított termékek szilárd vagy pépes szerkezetűek és csomagoltak. Fagyasztott állapotban tárolják, szállítják, árusítják és fogyasztják. A vendéglátóhelyekre már fogyasztásra kész állapotban szállítják. A jégkrémek alapvetően tartalmaznak fehérjéket, zsiradékokat, illetve cukrot és/vagy édesítőszert is.

Csokoládés és csokoládéízű jégkrém: mi a különbség?
Tudtad, hogy nem mindegy, hogy csokis vagy csokiízű-e a fagyi? Mikor melyik feliratot kell feltüntetni a csomagoláson, és mire kell figyelni vásárlóként? Mutatjuk a szakértők válaszát.

Sorbet

A sorbet elsősorban gyümölcspüréből, cukorból, esetleg vízből és szörpből készül, de esetenként némi alkoholt is adnak hozzá.  Léteznek zöldségből készített változatai is. Hozzáadott zsiradékot nem tartalmaz. A termék gyümölcs- vagy zöldségtartalma legalább 25 százalékos. A krémfagylalthoz hasonlóan viszonylag magas fordulatszámon keverik könnyűvé, levegőssé és homogénné.

Jégkása

A jégkása – vagy más néven: granita – alapanyagai megegyeznek a sorbetével, állagát tekintve viszont jelentősen különbözik a két termék. Míg a sorbetet keveréssel egyenletes és könnyű állagúvá alakítják, addig a granita inkább darabos textúrájú. Ezt a desszertet eredetileg kézzel készítették. Alapja hó vagy jégdara, amelyet sóval, cukorral, gyümölcsszörppel vagy gyümölcspürével ízesítenek.

Parfé

A parfé leggyakrabban talán parfétortaként vagy fagyitortaként ismert. A termék alapját felvert tejszínhab képezi, amelyet cukorral, gyümölcsökkel, csokoládéval vagy más ízesítőkkel kevernek össze, majd 5-6 órán át fagyasztanak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Froyo

Magyarországon is egyre népszerűbb is a froyo (frozen yoghurt), vagyis a fagyasztott joghurt. Népszerűségét annak köszönheti, hogy végtelenül egyszerű elkészíteni, ráadásul a fagylatokhoz viszonyítva jóval kevesebb kalóriát tartalmaz. Alapját natúr joghurt, esetleg kefir adja, amelyet friss gyümölcsökkel vagy fűszerekkel turmixolnak egyneművé. Jellemzően édesítőszerrel vagy mézzel édesítik.

Mitől kézműves egy fagylalt?

Kézműves fagylaltnak nevezhető az a termék, amelyet az ebben az irányelvben meghatározott anyagokból, szakaszos fagyasztással, szakképzett cukrász irányításával készítenek. A tej és víz alapú fagylaltokhoz minden szokásos összetevő felhasználható, az alábbi korlátozásokkal: sovány tejpor a tej alapú fagylaltokban állományjavítóként használható, felhasználható állományjavítók: szentjánoskenyérmag-liszt, alginátok, gyümölcspektin. A kézműves fagylaltokban aroma, színezék és tartósítószer nem használható! Összes cukortartalom: 18-20 százalék. Gyümölcstartalom: 40-50 százalék. Fagyasztási hőmérséklet: mínusz 8 Celsius-fok. Tárolási hőmérséklet (pultban): mínusz 12-14 Celsius-fok között. Eltarthatóság: legfeljebb 3 nap” – áll az ismertetőben.

Kiemelték továbbá, hogy a kézműves fagylaltok színe nem feltétlenül élénk, ugyanis nincsenek benne színezékek. Színük leginkább a természetes gyümölcsszín, és ízük is olyan, mintha a friss gyümölcsbe harapnánk. A fagyasztás miatt ezeknek a fagylaltoknak nincs jellegzetes illatuk. Krémes és kenhető állaguk van, gyümölcsfagylaltokban gyümölcsdarabok is találhatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.