Hogy mikortól számít túlsúlyosnak egy gyermek, az úgynevezett percentilis görbe segítségével deríthetjük ki, illetve követhetjük nyomon: ez alapján gyermekünk súlyát és magasságát az életkorának megfelelően tudjuk viszonyítani az átlagos értékekhez, nemtől függően. - Ennek alapján a szakember - gyermekorvos, iskolaorvos, védőnő, dietetikus - eldönti, hogy fennáll-e túlsúly a gyermeknél, illetve nyomon követhető általa az is, hogyan változott az évek alatt a gyermek súlya. Gyermekek esetében azért érdemes ezt használni, mert a testtömeg-index (BMI) nem ad precíz képet ezekről a változásokról - mondta el Felek Mihály dietetikus.
Bevezetni az új életmódot
Ha a szülő úgy véli, hogy gyermeke túlsúlyos vagy elindult egy hirtelen súlygyarapodás, akkor érdemes konzultálni a fent említett szakemberekkel, és a dietetikus által javasolt, személyre szabott étrendet követni. - Természetesen a gyermekkel is meg kell beszélni az életmódjában bekövetkező változásokat, a korának megfelelő módszerekkel. Kisgyermekeket játékokkal, tanmesékkel lehet rávezetni a helyes táplálkozásra, illetve játékosan, viccesen elkészített ételek felszolgálásával kedvet csinálhatunk nekik az újfajta élelmiszerek, ételek bevezetésére. Az idősebb gyerekeknél a szülő mellett jó, ha egy szakember is elbeszélget vele, hogy miért szükséges az életmódváltás - magyarázta a dietetikus.
A gyerekek számára a helyes táplálkozási szokások kialakítása mellett elengedhetetlen a rendszeres testmozgás. A sporton kívül érdemes nagyobb hangsúlyt fektetnünk a szabadtéri programok bevezetésére is. - Erre nem csak azért van szükség, hogy a gyermek a számítógép vagy a tévé előtt eltöltött idő helyett mozogjon, hanem így a család is együtt lehet, a közös élmények pedig pozitív hatással lehetnek a későbbiekben az egészségtudatos életmód kialakulására - fogalmazott a szakértő.
Otthoni ebéd kontra menza
Az iskolás gyermekek esetében előkerül az a kérdés is, hogy mit egyen a csemeténk ebédidőben: érdemes-e befizetnünk a menzás ebédre, vagy jobb, ha magunk készítünk neki ételt otthon, amelyet az iskolában elfogyaszthat. Felek Mihály szerint ez iskolánként változó lehet, hiszen nem is mindenhol engedik meg az otthon elkészített ebéd bevitelét az intézménybe. - Ha a menzán felszolgált ételt a gyermek elfogadja, akkor ez tökéletesen illeszthető a testtömegcsökkentő étrendbe, odafigyelve arra, hogy lehetőleg ne repetázzon. De ehhez elengedhetetlen a felügyelő tanár közreműködése is - hívta fel rá a figyelmet.
Vegyük észre, hogy túlsúlyos
Sok esetben előfordul, hogy a túlsúlyos szülő nem látja túlsúlyosnak csemetéjét, mert számára ez a természetes, a megszokott: ilyenkor is elengedhetetlen a szakember bevonása, és elsősorban a szülőkkel kell tudatni, hogy változtatásra van szükség. - A gyermekek életmódváltásánál nagyon fontos a szülői példamutatás, a minta. Amíg a szülő nem képes változtatni saját életmódján, addig a gyermektől sem várható el, hogy változzon. Egyébként is körülményes kétfelé főzni - vélekedett a dietetikus -, így sokkal egyszerűbb, ha az egész család követi az egészséges táplálkozás alapelveinek megfelelő étrendet.
Gyermekünknél legjobb, ha nem is diétáról beszélünk, nem ezt tudatosítjuk benne, hanem a fő cél inkább az életmódváltás legyen. Felek Mihály szerint ez magában foglalja azt is, hogy gyakorlatilag egy életen át tartani kell az egészséges táplálkozásra vonatkozó irányelveket - Erre lenne érdemes kondicionálnunk a gyermeket, hiszen így egészségtudatos felnőtt válik majd belőle - tette hozzá -, és ugyanezt tudja majd továbbadni a következő generáció számára is.
Ne az üres kalóriákról szóljon a kisétkezés!
Abonyi Orsolya dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember felnőtt túlsúlyos-elhízott személyek esetében sem javasolja, hogy "saját kútfőből", bizonytalan forrásból származó információk alapján kezdjenek bele az életmódváltásba, így egy gyermek esetében, ha lehet, még fontosabbnak tartja, hogy szakember, dietetikus térképezze fel a család táplálkozási szokásait.
A gyermek táplálkozását tekintve véleménye szerint sokat számít, hogy a főétkezéseken kívül miket fogyaszt a gyermek kisétkezésekre, mit vásárol a büfében, miket csemegézik akár két étkezés között. Ugyanis a nassolnivalók esetében is fontos, hogy kerüljük az üres, úgynevezett luxuskalóriákat , amelyek az energiatartalmon túl nem biztosítanak elegendő rost-, vitamin- vagy éppen ásványi anyag-bevitelt. - Éppen ezért a gyümölcsök, hozzáadott cukrot nem tartalmazó zabkekszek, kis maréknyi olajos magvak, vagy az akár otthon könnyűszerrel elkészíthető gyümölcsös túrókrémek fogyasztása sokkal inkább javasolt a bolti késztermékek, cukros tejdesszertek, chipsek, rágcsák helyett. A mentes sütemények a közhiedelemmel ellentétben nem segítik a normál testsúly kialakulását, ezért ezeknek inkább laktóz- vagy gluténintolerancia esetén van helyük az étrendben - figyelmeztetett Abonyi Orsolya.
Az életmódváltásnak nevéből adódóan a gyerekeknél is hosszabb távú projektnek kell lennie, de ha a testtömegük már normalizálódott, a szakértő szerint gyakrabban beleférhetnek "bűnözősebb" falatok, bár ilyenkor is törekedni kell a végletek kerülésére.
Hogy gyermekünk számára ne legyen unalmas az új étrend, érdemes figyelnünk a változatosságra, hogy ne ragadjunk le 2-3 megszokott ételnél. - Nyugodtan merjünk kísérletezni: ehhez nagyon nagy segítséget adhatnak például a különféle receptoldalak, ahol akár reggelire-vacsorára is találunk ötleteket - tette hozzá Abonyi Orsolya -, ezek pedig jó kiindulások lehetnek egy újabb étel megalkotásához.