Az ünnepi időszak a legtöbb ember számára távolról sem az önmegtartóztatásról szól, ezekben a napokban hajlamosak vagyunk még olyankor is a hűtőszekrényt nyitogatni, hogyha egyáltalán nem is vagyunk éhesek. A túlevés azonban nem csak ilyenkor, de egész évben érinthet bizonyos embereket, a Szívderítő annak járt utána, hogy ez milyen okokra vezethető vissza, illetve mit tehetünk a falánkságunk kordában tartásáért.
A túlzott falásnak három főbb kategóriája van, amelyek mind megterhelik a szervezetünket, és akár komoly betegségek kialakulását is elősegíthetik.
Tivornyázó evés
Ez azt jelenti, hogy általában képesek vagyunk kontrollálni az étkezéseink során elfogyasztott adagokat, de néha elveszítjük az önuralmunkat, és hatalmas adagokat kebelezünk be . Ez sok emberre jellemző, ráadásul a befalt ételek legtöbbje kisebb adagban sem egészséges. A tivornyázó evés káros az egészségre, különösen cukorbetegek számára.
Érzelmi evés
Sokan esznek, amikor szomorúak, mérgesek, stresszesek , levertek, magányosnak érzik magukat vagy éppen tartanak valamitől. Az érzelmek , különösen az imént felsoroltak erőteljesen serkenthetik az evési hajlamot.
Az erős érzelmi hatások nem tartanak sokáig - általában 10 perctől egy óráig - így ezt a rövid időszakot kell kibírni az érzelmi evőknek anélkül, hogy a boldogító finomságok után nyúlna. Az érzelmi viharok lenyugvását érdemes könnyed testmozgással, akár egy rövid sétával elősegíteni. Nem csak egészséges a sport, de segít elterelni a gondolatokat is.
Éjszakai evés
Bár a lefekvés előtt fogyasztott ételek nem csak az alvásunk minőségét befolyásolják, de a derék körüli "úszógumik" táplálásában is kiemelt szerepet játszanak, sokan elcsábulnak a kései falatozásnak . Azzal semmi gond nincs, ha néhány gyümölcs, vagy egy natúr joghurt a vacsora után még elfogy, viszont az már problémás, ha este vagy éjjel sokat eszünk, különösen olyan ételeket, amelyekben sok a telítetlen zsír, a só, és magas a kalóriatartalmuk.
Ha az éjszakai evés önre jellemző probléma, akkor próbálja meg a napi kalóriamennyisége java részét napközben elfogyasztani. Estére pedig csak valamilyen könnyű, egészséges rágcsálnivalót hagyjon.
Mit tehetünk?
A falánkság minden formájára gyógyír lehet, hogyha megfogadja az alábbi tanácsokat:
- Ne éheztesse ki magát! Napközben egyen többször, és eleget, hogy az esti órákra ne maradjon teljesen üres a gyomra, és ne legyen csábító a kései falatozás, illetve az éhség miatti túlzott kalóriabevitel.
- Ne tartson otthon falásra csábító ételeket! Ha tudja magáról, hogy tivornyázó evő, akkor azt is tudja, hogy a falási rohamok idején mit szokott enni. A legnagyobb "csábítók" a kekszek, a sütik, jégkrémek és a chips.
- Rendszeresítsen olyan elfoglaltságokat a napi rutinjában, amelyek segítenek az érzelmek kontrollálásában! Lehet ez akár sportolás, valamilyen hobbi, de akár egy kellemes beszélgetés is segíthet.
- Csináljon olyasmit, amit élvez, például olvasson, zenéljen vagy hallgasson zenét, játsszon a gyerekeivel vagy az állataival, végezze kreatív kézimunkát vagy vegyen egy hosszú, forró fürdőt.
Amennyiben a rossz étkezési szokások rendszeressé válnak, akkor mindenképpen kérjen tanácsot orvosától - javasolja a Szívderítő.