A ghí alapvetően Indiából származik, és tisztított vajat jelent. Az indiaiaktól függetlenül azonban a magyarok is készítettek hasonló vajat, amelyet jászvajnak neveztek.
Mi is a ghí vaj?
A tisztított vaj egy tradicionális indiai élelmiszer, amelyet vízibivaly vagy tehén tejéből készítenek. Készítése azért volt fontos, mivel a melegben a sima vaj hamar megromlott, a ghíre azonban ez nem igaz. A hagyományos vaj 82 százalékos zsírtartalmú. A maradék 18 százalékban egyéb anyagokat tartalmaz, mely vízből és a tej vízben oldódó, szilárd halmazállapotú részeiből áll. A ghí készítését követően ezek a maradék anyagok távoznak a vajból, így tiszta vajat kapunk. A vaj felforralása után a nedvesség nagy része távozik, a tejcukor és tejfehérje kiválik belőle, a benne lévő fehérje lesüllyed, a vaj tetején pedig hab jelenik meg. Ezt eltávolítva egy majdnem 100 százalékos tisztaságú zsiradékot kapunk.
Miért jó a ghí vaj?
Tisztaságának köszönhetően a tejcukor és tejfehérje-érzékenyek is fogyasztathatják kisebb mennyiségben. Antioxidáns hatásának köszönhetően segíti a szervezet számára szükséges vitaminok és ásványi anyagok felszívódását. Tisztítottságának köszönhetően semmilyen adalékanyagot nem tartalmaz.
Magas esszenciális zsírtartalma van, emellett A-, D-, E-, illetve K-vitaminban is gazdag. Tisztaságának köszönhetően az emésztésnek is jót tesz.
A tisztított vaj a belőle távozó anyagok miatt hűvös helyen akár másfél évig is tárolható.
Mire használjuk?
Főzéshez, ételek készítéséhez, de kenyérre kenve is kiváló. Dermedés előtt fűszerekkel is ízesíthetjük.
A bőrön is alkalmazhatjuk: kiszáradásra, repedezettségre, a bőr puhítására is.
Elkészítéséhez a vajat melegítsük lassú tűzön, kevergetés mellett hagyjuk gyöngyözni. Minél tovább főzzük, annál erőteljesebb ízű és színű lesz. Főzés közben láthatjuk, ahogyan tisztul a vaj. Szűrjük le a tetejéről a habot, vigyázzunk, hogy ne keverjük fel az alját. Zárható edénybe öntsük.