A hétvégén megrendezendő Tündérvölgy családi és sportfesztivál nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy bemutassa Csabdi és környéke vonzó értékeit és hagyományaiból - az odalátogatók számára is - tradíciót teremtsen. A háromnapos fesztivál középpontjában nem az egyén, hanem a család szórakozása áll. Kicsiknek és nagyoknak is rengeteg zenés, kézműves és sportfoglalkozással igyekeznek tartalmas időtöltést biztosítani. Természetesen a gasztronómia sem maradhat ki, hiszen a szervező is jól tudja, egy jóízű étkezésnek közösségteremtő ereje van, és egy helyi specialitás többet mond minden szónál. Veszelovszki Zsolt, szervező-ötletgazdával a fesztiválról beszélgettünk.
Milyen szándékkal indítja útjára a Tündérvölgy fesztivált?
A Tündérvölgy Fesztivál egy "térképre felhelyező" fesztivál . Természetesen a térképen megtalálhatóak vagyunk, de szeretnénk, ha nem csak véletlenül botlanának belénk, hanem célirányosan keresnének fel bennünket. A Gerecse és Vértes aljáról, erről a csodás területről nem sokan tudnak hazánkban. Ez a három nap remek alkalom arra, hogy megismerjék az értékeinket.
Hazánkban összesen 400-600 fesztivált rendeznek évente. A Tündérvölgy miben lesz más, mit a többi? Elsőre kicsit Kapolcsot idézi.
Sokat tanultunk a kapolcsi fesztiváltól és az Ördögkatlantól is, de azért a Tündérvölgy Fesztivál más lesz. Egy valóban családi fesztivált tervezünk, ami a gyerekeket és a szülőket együtt mozgatja meg. Mint a Mézga család sorozata annak idején a tv-ben: gyerekhez és felnőtthöz egyaránt szólt.
Milyen gasztronómiai érdekességekkel csábítják az idelátogatókat?
A szokásos, ám jó minőségű kitelepülős konyhákon kívül helyi specialitásokkal várjuk a fesztivál közönségét. Matild néni konyhájában megismerhetik az igazi csabdi ízeket: zakuszka , káposztás csülkös gulyás, répás és krumplis rétes, túrófánk, sziszege, csabdi lakodalmas sütemények lesznek terítéken.
A végeláthatatlan menüsort többféleképpen is lemozoghatják a vendégek.
A különböző hosszúságú és nehézségű családi bicikli- és gyalogtúrákon mindenki megtalálhatja a neki valót. A három kilométer hosszú gyalogtúrán a falut lehet körbesétálni, az 55 kilométeres biciklitúrán pedig a környék falvait és természeti értékeit lehet felfedezni. A kisebb gyerekekre gondolva, rövidebb biciklis túrákon is lehet indulni.
De nem csak a testet tölthetjük fel a három nap alatt, hanem szellemi táplálékkal is.
A fesztivál hat helyszínen zajlik. A pszichológiai témájú előadások mellett a Kultúrházban az egészséges életmód és táplálkozás iránt érdeklődök dietetikusok, orvosok, természetgyógyászok és magyar feltalálók előadásait hallgathatják meg. Szó lesz a tudatos táplálkozás fontosságáról, a rostok és a folyadékbevitel helyes arányáról, a túlzott sófogyasztás veszélyeiről.
Vannak helyi termelők, aki nem csak a fesztivál ideje alatt, de a mindennapokban is hozzájárul a közösség életéhez és ételéhez?
Általános probléma, hogy nem sok helyi terméket előállító gazda van, és ők sem szívesen bukdácsolnak a bürokrácia útvesztőiben, hogy a fesztiválon eladhassák a termékeiket. Tehát egy fesztiválon történő árusítás nehézségeit már nem vállalják. Ez általános probléma az országban, és egy építkezési folyamat része, hogy egyre többeket vegyünk rá, hogy termékeikkel jelenjenek meg a helyi piactereken is. A most debütáló Tündérvölgy Fesztiválon azonban már jó néhány helyi és környékbéli portékához hozzájuthatnak a látogatók.
Egy interjúban említette, hogy a kerékpározás szerelmese, és a sportnak köszönheti, hogy rálelt Csabdira. A rengeteg mozgás mellett, hogyan tesz az egészségéért?
Igyekszem sok zöldséget, gyümölcsöt, valóban bio ételeket enni. A kertünkből származó, minden kemikáliát nélkülöző kicsit kukacos almák például a gyengéim.