A GfK Hungária átfogó kutatásban mérte fel ismét a hazai étkezési és főzési szokásokat, valamint újdonságként a konyhatechnológiához kapcsolódó attitűdöket. Az 1989 óta készített kutatás egyedülálló hazánkban, legújabb tanulmányukban az összesen 1400 válaszadó online megkérdezése eredményeként jól kirajzolódnak a magyarok étkezési szokásaira jellemző tendenciák.
Online csatornákra terelődő információszerzés
Az egészségtudatosság előtérbe kerülése, az információszerzés egyre inkább online csatornákra terelődése és az egyébként lassan változó étkezési és ételelkészítési szokásokban a konyhatechnológiai innovációk megjelenése egyaránt tetten érhető. A magyarok 71 százaléka inkább rendszeresen étkezik , így a lakosság közel harmada véli ennek ellenkezőjét, azaz, hogy étkezésére a rendszertelenség a jellemző. A legkevésbé a fiatalok (30 év alattiak) fordítanak figyelmet a rendszeres étkezésre, míg a leginkább kialakult rutinjuk - talán nem meglepő módon - a 60 év felettieknek van.
A legfontosabb étkezések
A legfontosabb étkezésnek a reggeli és az ebéd minősül: a magyarok közel háromnegyede nem hagyná ki a reggelit a napi rutinból, míg napi rendszerességgel ebédelni a magyarok 80 százaléka szokott. Ugyanakkor a reggelizés a magyaroknak csak 6 százalékára nem jellemző. Az ebéd az az étkezés, ahol leginkább jellemző a meleg étel fogyasztása, hideg ebéd rendszeres fogyasztása csak minden 15. magyarra jellemző.
A vacsorák esetében már fordul a preferenciasorrend, némileg többen vannak, akik a napi utolsó étkezésre inkább hideg ételt fogyasztanak, mint akik meleget. Nem kis arányt képviselnek azonban utóbbiak sem: minden negyedik magyar napi rendszerességgel fogyaszt meleg ételt vacsorára.
Hányszor eszünk naponta?
A magyarok kétharmada három vagy négy alkalommal étkezik naponta, minden 9. magyar viszont ennél ritkábban fogyaszt ételt. Vannak szép számmal ugyanakkor olyanok is, akik legalább 6 alkalommal étkeznek egy nap során, ők a vizsgált célcsoport 6 százalékát teszik ki.
Nagyon sokan főznek
Főzni meglehetősen sokan szoktak, közel 70 százalék hetente több alkalommal is főzőkanalat ragad. Rendszeresség terén a 60 év feletti hölgyek járnak az élen, akik közel fele napi szinten készít meleg étel, míg ugyanez az arány a középkorú (30-49 éves) férfiak körében a legalacsonyabb, kevesebb mint 10 százalék. A napi gyakorisággal főzők aránya Budapesten a legalacsonyabb, míg a vidéki városokban a legmagasabb. A gyakran főzők körében körülbelül ugyanannyian vannak, akik szeretik végezni ezt a tevékenységet, mint akik inkább nyűgnek és az idejük egy jelentős részét lefoglaló tevékenységnek élik meg.
Vásárlás és receptek
Élelmiszervásárlás esetén a 4 legfontosabb szempontnak (sorrendben) az alábbiak bizonyultak: ízletes, egészséges, összetevők pontos feltüntetése és a megszokott, bevált termék, jó tapasztalatok. A változó szokásokra utal, hogy már többen keresnek recepteket az interneten, mint ahányan szakácskönyvekből tájékozódnak, de minden harmadik válaszadó esetében a tévéműsorok is jelentős szerepet kapnak a tájékozódás során.
Mi a fontos a konyhatechnológiában?
A jelenlegi kutatás újdonsága a konyhatechnológiákhoz kapcsolódó attitűdök vizsgálata, melynek eredményeként megállapítható, hogy egyre fontosabb tulajdonság a beépíthetőség, a több és hasznosabb innovatív funkciók, a smart-osodás és óriási kereslet mutatkozik a kisebb konyhai gépek iránt. A válaszadók 76%-a nyilatkozott úgy, hogy konyhai gépek vásárlása esetén az interneten tájékozódik, a konyhai gépek vásárlásánál a fontossági sorrendet a 'gép elérhető funkciói és tudása' vezeti, ami egyértelműen mutatja a tudatos vásárlási attitűdöt, és összességében a magyarok hatoda tekinthető nyitottnak a konyhatechnológiai újdonságok iránt.
Mit mutatnak a változások?
"Az étkezési szokások változása jól tükröz vissza általános fogyasztói trendeket, beleértve az egészséges életmód, a digitalizáció, valamint a modern technológia egyre erősebb hatását. A sikeres piaci stratégia érdekében tisztában kell lenni ezekkel a változásokkal, a fogyasztói trendek vizsgálata ma már alapvető fontosságú. Kutatásunk célja, hogy segítse a vállalati döntéshozókat a fogyasztói szokások és igények megismerésében, mely következésképpen a fogyasztók jobb kiszolgálását teszi lehetővé" - nyilatkozta Bacher János, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója.
Forrás: GfK Hungária