Egy amerikai borászati portál összegyűjtötte a legnépszerűbb alkoholos italokhoz szükséges összetevőket és eljárásokat. A receptekből megtudhatjuk, milyen összetevőkből és hogyan kell elkészíteni a világ ismert italait, például az abszintot, a sört, a brandyt, a pálinkát, a cidert, a rumot vagy éppen a szakét.
De valóban sikerülhet otthon is elkészíteni ezeket az italokat , pusztán a receptek alapján? Bizonyosakat könnyű elkészíteni, ilyen például a kefir - ehhez csak tej és megfelelő kultúra kell -, a tontónak nevezett ugandai ital, mely megerjesztett, túlérett banánból és őrölt, pirított cirokból áll, az orosz és ukrán vidékek itala, a kvasz, melyet száraz rozskenyérből, cukorból és élesztőből állítanak elő.
Azonban a legtöbb italhoz jóval több kell, mint néhány növény, egy kevés víz és egy megfelelő edény. Az érlelő- vagy lepárlóedények általában meglehetősen bonyolult szerkezetek, a jó minőségű italok elkészítéséhez nagyon fontos az állandó, szabályozott hőmérséklet, az edény anyaga (például a brandy különlegességéért a rézedény is felelős, ez ugyanis kémiai reakcióba lép a borral és új aromákat ad a készülő italnak), nem is beszélve az érlelési folyamatokról, melyekhez gyakran speciális hordók szükségesek.
Az alapanyagok beszerzése sem könnyű. Az abszinthoz például zöld ánizs, fehér üröm és édeskömény kell, itthon ritkán elérhető a brazil italok fő összetevője, a cukornád, illetve a kasszavagyökér, és a tequilához szükséges kék agavé sem túl gyakori Magyarországon.
Az alkoholos italok a különleges aromájukat gyakran az érlelési folyamat során nyerik el. Ehhez nemcsak speciális edény kell - például tölgyfahordó -, de szabályozott környezet és rengeteg idő is. Gondoljunk csak a boros- vagy whiskyspincékre: itt gyakran évtizedeket kell eltöltenie egy-egy hordónak ahhoz, hogy a belőle kikerülő ital a legnagyobb ínyencnek is megfelelő legyen.
Mindez ne tántorítson el senkit attól, hogy megpróbálkozzon otthon az alkoholfőzéssel. Házi sörfőző-készleteket például már 30 ezer forintért is rendelhetünk az interneten. Azt azonban ne várjuk, hogy az otthoni ital pont ugyanolyan legyen, mint az "eredeti" - ez utóbbiaknál ugyanis a szakemberek gyakran évszázados tudása is hozzájárul az ital tökéletességéhez.