Nemcsak egészséges a brit reggeli, hanem még elhízni sem fogunk tőle - a szóban forgó kutatás meglepő módon nem a szigetországból érkezik. A University of Missouri-Columbia kutatói az elhízás és az amerikai étkezés kapcsolatát kutatva döbbentek rá arra: a bacont, virslit, babot és tojást is tartalmazó, igencsak fehérjegazdag angol reggeli hatására agyunk dopamint termel, amely hatással van éhségünkre és étvágyunkra.
Prof. Heather Leidy, a University of Missouri-Columbia kutatója és a tanulmány egyik szerzője a következőt nyilatkozta: "Eredményeink azt mutatják, hogy jelentősen csökken az édességfogyasztás iránti vágy, ha reggelizünk, ugyanakkor a zsírban gazdag ételeket sem fogjuk annyira kívánni.
Ha nem eszünk reggel , egész nap éhesek és kívánósak maradunk." A fehérjegazdag reggeli ugyanis, derül ki a tanulmányból, megnöveli az agy dopaminszintjét: ez testünkben a jó közérzet egyik indikátora, amely a jutalomérzettel is összefügg. A dopamin okozta jutalomérzet az étkezési folyamat egy fontos része, ugyanis ez befolyásolja éhségünket és étvágyunkat is.
"A túlsúlyos emberekben a dopaminérzékelés tompább. Náluk sokkal nagyobb stimuláció, több étel kell ahhoz, hogy jutalomérzetet tudjunk generálni - ez például azoknál vehető észre, akik rendszeresen kihagyják a reggeli étkezést", tette hozzá Prof. Leidy.
Ha megértjük a dopamin hatásmechanizmusát és azt, hogy az éhséggel ez hogyan függ össze, könnyebben vehetjük fel a küzdelmet az elhízással, állítják a kutatók. Tanulmányukban az olvasható: megpróbálták azonosítani azon étkezésbeli mintákat, amelyek jutalmat is generálnak a testben, de egyúttal csökkentik is a zsíros ételek iránti éhséget , a fehérjegazdag reggeli fogyasztása pedig tipikusan ilyen.
A kísérlet tesztalanyai átlagosan 19 éves amerikai fiatalok voltak, de a kutatók azt állítják, a felnőtt szervezetek működése a dopaminműködés tekintetében ugyanúgy működik, mint a fiataloké. Hozzátették: 50 évvel ezelőtt még elmondhatták volna, hogy minden amerikai felnőtt és fiatal reggelizik, ma már azonban sajnálatosan sokkal kevesebben figyelnek arra, hogy rendszeresen egyenek.