Hűsítő poharazás

Szenved a tikkasztó nyári hőségtől? Úgy érzi, ki tudná inni a Dunát is? Utánanéztünk, ásványvízen kívül még mi minden kerülhet a poharába!

"Béka nő a hasamban!"

Minden, kicsit is egészségtudatos ember tudja: különösen nyáron kell gondosan ügyelni arra, hogy naponta elegendő, legalább három liter folyadékot juttassunk a szervezetünkbe.

Az is igaz, hogy kánikulában még a hőségtől lelassulva, csökkent aktivitás mellett is állandó szomjúságot érzünk. Igen ám, de miből lehet ennyit inni, amikor klórszagúnak érezzük a csapvizet és rémesen unjuk a literszámra leküldött ásványvizet is? Utánanéztünk, hogyan lehetne változatosabbá tenni hűsítő nyári poharazásunkat, hogy ne kényszert, hanem valódi felfrissülést jelentsen. A HáziPatika.com oldalán nemcsak ezernyi ételreceptet találunk, hanem sok finom innivaló elkészítési módját is megosztották velünk olvasóink.

Víz-kvíz

Tudta, hogy az emberi szervezet nagy része, mintegy hetven százaléka víz? Felsorolni is nehéz lenne ennek az egyszerű anyagnak a sokrétű funkcióját az anyagcsere, a táplálkozás, a kiválasztás, a keringés, a sejtközi szállítás, a méregtelenítés folyamataiban. Nyáron mindezeken kívül hőszabályzó szerepe is előtérbe kerül: a párolgás ugyanis hűti a test hőmérsékletét. A szervezetből izzadással, ürítéssel eltávozott vizet folyamatosan pótolni kell, de nem mindegy az sem, hogy mivel. A legegyszerűbb, ha vizet iszunk. Ez lehet a vezetékes csapvíz is, amely Magyarország legnagyobb részén emberi fogyasztásra alkalmas. Ha valami (szennyeződés vagy túl magas ásványianyag-, egyéb összetevő-tartalom) miatt mégsem lenne fogyasztható, azt az arra illetékesek, a területi tisztiorvosi hivatal, az önkormányzat vagy a szolgáltató jelzi.

Természetesen az, hogy iható, nem jelenti feltétlenül, hogy jóízű is. Van olyan, amit csak kancsóban való ülepítés, "pihentetés" után tanácsos inni, és olyan is előfordul, különösen nyáron, hogy erős klórszag érződik rajta. Örvendetes divatként terjed a palackozott ásványvizek fogyasztása. Jó tudni azonban azt is, hogy ezek sem egyforma összetételűek, például a származási helyük szerint változik a bennük oldott kalcium-, magnézium-, egyéb ásványianyag-tartalom. Ezért a dietetikusok azt ajánlják, hogy ne ragaszkodjunk egyazon márkához, hanem időnként váltsunk más fajtára.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Limonádé és családja

A semleges ízű víz ízesítése valószínűleg az emberiséggel egyidős: savanykás vagy édes gyümölcslevekkel, illatos füvekkel régóta készítenek hűsítő innivalót. A citromfélékből facsart savanykás lé, víz és cukor vagy édesítőszer a limonádé alapreceptje, de ezt számtalan módon lehet variálni. Például mutatós és finom, ha citrom-, narancs-, kiviszeleteket is teszünk bele, vagy narancslével dúsítjuk. Nyáron friss fűszernövényekkel is "megbolondíthatjuk" az egyszerű limonádét: egypár mentalevél, egy citromfűhajtás üdítő illatot és aromát is kölcsönöz neki. Amíg virágzik a bodza, egy kancsó limonádéba egy megmosott virágtányért téve készíthetünk bodzalimonádét, sőt télire való szörpöt is.

A elkészítési módját pedig Kovács György olvasónknak köszönhetjük.

Gyümölcsök, vitaminok minden mennyiségben

A legnyáriasabb, legüdítőbb ízt a friss gyümölcsök adják. Ezeknek önmagukban is jócskán van víztartalmuk - a leglevesesebbek közé tartozik például a görögdinnye. Télen-nyáron egyaránt ajánlható az a , amelyet a HáziPatika.com dietetikusa ajánlott olvasóinknak. Hasonlóan magas vitamintartalmú, gazdag tápértékű is.

Nemcsak gyümölcsök, hanem egyes zöldségfélék, fűszernövények is alkalmasak nyári frissítő ital készítésére. Így például csak ajánlani lehet , amelyben paradicsom, paprika, fűszernövények adnak gazdag ízvilágot és vitaminbombát.

Egy pohár tej...

Igen, néhány deci hűtött tej önmagában is frissítő hatású a nyári hőségben is (természetesen aki tudja magáról, hogy tejcukor-érzékeny, ne fogyassza). Tekinthetjük azonban a tejet alapanyagnak is, amelyből számos finomabbnál finomabb nyári hűsítő ital készülhet. Érdemes újra felfedezni a turmixot! Szikszai Dalma például sokak kedvencévé válhat.

Sályik Edité szintén figyelemreméltó: ő . Különlegesség a dinnyeturmix, mivel a görögdinnyét inkább csak magában, legfeljebb vegyes gyümölcssaláta részeként szoktuk fogyasztani.

arra az esetre ajánljuk, ha a dinnye közvetlen fogyasztásra nem eléggé édes. Nem kell a tejes turmixok élvezetéről lemondaniuk azoknak a tejcukor-allergiásoknak sem, akik a savanyított tejtermékeket fogyaszthatják. Számukra Legler Monika kreált egy .

Nyári estékre ajánljuk

Langyos nyári estén üldögélni egy jó társaságban, esetleg kettesben egy szellős teraszon vagy kerti lugasban, a kezünk ügyében egy pohár finom bóléval vagy könnyű gyümölcsborral - ugye még elképzelni is jólesik? Miért is ne lehetne megvalósítani? Kelemen Anikó idénygyümölcsökből és befőttekből vegyesen állította össze , de természetesen az összetevők tetszés szerint változtathatóak is. Amikor alkoholos italokat gyümölccsel kombinálunk, arra mindenképpen vigyáznunk kell, hogy az ilyen innivalók "becsapósak": a bólék alkoholtartalma könnyebben felszívódik, és nagyobb mennyiséget fogyasztva belőlük hamarabb meg is árthatnak. Gyerekeket szeszes italokkal ne kínáljunk, még akkor sem, ha ártalmatlan, gyümölcsös édességnek látszik is nyáresti összeállításunk.

Mediterrán vidékekre álmodhatjuk magunkat egy pohár finom kortyolgatása közben, és nem kell feltétlenül elutazni sem hozzá. Kóstolják meg ezt a narancsos vörösbort, persze csak a felnőttek!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra