A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: ezen a napon Jézus Krisztus feltámadására emlékezünk. A húsvétról szóló információkat már a II. századból is találhatunk.
A kereszténység ünnepe mellett a megújulás, a tavasz ünnepe is. Így a húsvéthoz kapcsolódó ételeknek, tevékenységnek megvan a maga vallási, illetve természeti háttere, amit sokan már nem ismernek, nem tartanak, csak a húsvéti ételekre koncentrálnak.
Tojás, sonka és társai
Néhány jó tanács a tojással kapcsolatban:
- Csak ellenőrzött helyről, megfelelő szavatossági idővel rendelkező tojást vásároljunk
- A tojás sok értékes anyagot tartalmaz. A teljesség igénye nélkül: teljes értékű fehérjeforrás, jó lecitin-forrás, A-, D-, E-vitamint tartalmaz.
- 1 db tojássárgájában körülbelül 190 mg koleszterin van. Összehasonlításképp: 100 gramm sertésmájban 430 mg, 100 gramm trappista sajtban 100 mg koleszterin található, a napi ajánlott koleszterin bevitel 300 mg.
- "Egyszer van egy évben húsvét "felkiáltással az ünnepek alatt ne triplázzuk meg a koleszterin-bevitelt, ezért csak módjával fogyasszunk az életet szimbolizáló tojásból.
A sonka a paraszti élet következtében vált jellegzetes húsvéti eledellé. A télen levágott disznóból készült jól tárolható sonka az ünnepet megelőző negyven napos böjt után nagyon finom "falat".
A bárányhús az ünnep vallási jellegére utal: az ártatlanul megöletett Jézus Krisztust jelképezi.
A böjt
A negyven napos böjt , a hústól való tartózkodás a VII. századtól vált szokássá. A húsmentes étkezés az ételszenteléssel ér véget: húsvéti sonkát, bárányt, kalácsot, tojást vittek megszenteltetni a templomba. Ezeknek az ételeknek az elfogyasztásával kezdődött újra a húsfogyasztás.
Mielőtt a húsvéti asztalról többször vennénk, gondoljuk végig: ki tartotta be a 40 napos böjtöt, mennyire vigyázott előtte az étkezéssel, mennyire kímélte szervezetét?
Konyhai praktikák
Sonka, csülök, lapocka vagy tarja? A megfelelő minőség mellett figyeljünk az energia-tartalomra is. Minél több zsiradékot tartalmaz, annál energiadúsabb is. Ha hízókúrát akarunk tartani húsvétkor, vagy alig mozgunk, inkább a soványabb készítményeket vásároljuk.
- Legyen otthon friss zöldség! Például saláta, retek, újhagyma. Kevés olívaolajjal, ecettel, fűszerekkel könnyű, tavaszias saláta készíthető belőlük.
- A hideg ételekhez feltálalt hagyományos majonézes salátákat készítsük csökkentett zsírtartalmú tejföllel vagy joghurttal. Könnyebb, és kevesebb energiát tartalmaz. Egy hagyományosan készített franciasaláta 100 grammja 278 kcal-t tartalmaz. Ha a majonéz helyett főtt tojássárgával, joghurttal készítjük, akkor csak 214 kcal.
- Néhány szó az alkoholról: csak mértékkel, étkezések kísérőjeként. Ne feledjük a rövid italok, a sör, bor az alkohol mellett igen sok energiát is tartalmaz.
Saláták a gyakorlatban
Tavaszi gombasaláta
Hozzávalók: gomba, újhagyma, retek , joghurt, hidegen sajtolt olaj, citrom, mustár, fehérbors, só. A nyersanyagokat megtisztítjuk, a nyers gombát vékony szeletekre, az újhagymát és a retket karikára vágjuk. A joghurttal, olajjal, mustárral és a fűszerekkel öntetet készítünk, és a zöldségekre öntjük. Összekeverjük, 1-2 órát hagyjuk állni, és salátalevél ágyon tálaljuk. 1 adag energiatartalma 80 kcal.
Húsvéti saláta
Hozzávalók: savanyú káposzta, füstölt sonka, főtt tojás, hidegen sajtolt olaj, köménymag , petrezselyemzöld, kevés újhagyma. A savanyú káposztát (ha nagyon sós, előtte mossuk ki) fűszerezzük, locsoljuk meg olajjal, majd keverjük jól össze. Ezután beletesszük a kockára vágott sonkát és kemény tojást. Óvatosan összekeverjük, hűtőszekrényben 1-2 órát hagyjuk állni tálalás előtt. 1 adag energia tartalma 105 kcal.