Ha eddig azt hittük, hogy egy húzós nap végén a legjobb jutalmak egyike egy sütemény, készüljünk fel a legrosszabbakra: nincs így. Legalábbis ezt állítja a San Diego State University egy kutatócsoportja, akik szerint a kekszek, sütemények és egyéb hasonló édességek alaposan rányomják bélyegüket érzelmi állapotunkra.
Az amerikai kutatók úgy vélik: a süteményekben megtalálható transzzsíroknak köszönhető ez az érzelemváltoztató hatás. Mindezt egy 5000 emberes vizsgálattal és a hozzá kapcsolódó tanulmánnyal bizonyítják: az eredmények szerint akik több transzzsírt fogyasztottak, sokkal kevésbé tudták kontrollálni érzelmeiket és egyúttal sokkal kevésbé voltak érzelmeik tudatában. Mindezek mellett még mások érzelmeit is sokkal kevésbé voltak képesek felmérni. Ha kevesebb transzzsírt fogyasztottak, ezen negatív hatások is mérséklődtek az elfogyasztott mennyiség függvényében.
Úgy is fogyaszthatunk süteményeket, hogy nem aggódunk a temérdek cukor elfogyasztásától. Használjunk édesítőszereket! További információkért kattintson! A kutatás vezetője, Megan Holt, a San Diego State University dietetikusa elmondta: alig ismerjük a transzzsírsavak és a mentális egészség kölcsönhatását, pedig igen fontos jelenségről van szó: étrendünk ugyanis kifejezetten befolyásolja hangulatunkat. Érdemes szerinte arra is nagyobb hangsúlyt fordítanunk, hogy a rossz táplálkozási szokások rosszabb pszichológiai állapotot is eredményeznek. Az pedig, már kutatásukból is kiindulva, jó kezdetnek ígérkezik, ha első körben a lehető legjobban minimalizáljuk a süteményekben és kekszekben található transzzsírsavak fogyasztását.
Ezek a zsírsavak más ételekben is megtalálhatóak, például hús- és tejtermékekben, aggódnunk azonban inkább a mesterséges agresszív viselkedés is.
Alapvetően gomolyfelhős, napos idő valószínű csapadék nélkül, de reggel az Alföldön és a Dél-Dunántúlon még lehetnek erősebben felhős tájak is. A délire, délkeletire forduló szél csak kevés helyen élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 20 és 23 fok között várható. Vasárnap nem kell fronthatással számolniuk az arra érzékenyeknek.