A tojás nemcsak remek proteinforrás , hanem változatosan elkészíthető és nagyon ízletes is - nem csoda, ha világszerte népszerű ételnek számít. De kivel ne fordult volna már elő, hogy rosszul mérte fel a család igényeit, és túl sok tükörtojást, főtt tojást, rántottát vagy omlettet készített? Az ilyesmi előfordul. A jó hír viszont, hogy ez nem jelent egyet azzal, hogy a maradéknak a szemétben kell végeznie: megfelelő tárolással a megmaradt tojás újramelegíthető, és biztonsággal fogyasztható.
Így melegítsük fel a maradék tojást
A healthline.com azt írja, legalább 74 fokra kell felmelegíteni a megmaradt tojást fogyasztás előtt, hogy az esetleg már megjelent kórokozókat ártalmatlanná tegyük, illetve a különböző módon elkészített tojásokhoz más-más melegítési módot javasolnak cikkükben.
A rántottát például akár egy perc alatt is felmelegíthetjük, ha mikrohullámú sütőbe tesszük, magas fokozaton 20-30 másodperces etapokra. Ajánlott ezek közt átmozgatni, megkevergetni, hogy mindenhol egyenlően átmelegedjen. A főtt tojás esetében viszont kerüljük a mikrót a "robbanásveszély" miatt - a hirtelen hő hatására ugyanis szétdurranhatnak. Inkább tegyük a tojásokat egy lábasba, majd öntsünk rájuk annyi forró vizet, hogy ellepje azokat. Hagyjuk állni 10 percig, hogy rendesen átmelegedjenek.
A tükörtojást serpenyőben, kevés olajon vagy vajon a legegyszerűbb felmelegíteni - elég az egyik oldalát, 2-5 percig, megfordítani nem szükséges. És végül, omlett vagy quiche felforrósításához melegen ajánlott a sütő használata: 176 fokon 15-20 perc alatt, fagyasztott étel esetén 25-30 perc alatt kapunk a frisshez hasonló küllemű és ízű reggelit.
Bármilyen formában készült tojást szeretnénk is újramelegíteni, egy dolgot ne feledjünk: hűtőben legfeljebb 4 fokon, maximum 3-4 napig tárolható, utána már nem fogyasztható a maradék tojás.