Ismét emelkedik a liszt ára

Muszáj emelniük a liszt árát januárban a malmoknak, e nélkül ugyanis nem bírná az iparág ezt az évet - mondta Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója, aki arról is beszélt, április környékén újabb áremelés jöhet.

A mostani lisztárak csupán 56 ezer forintos tonnánkénti búzaárat fedeznek, a kenyérgabona ára azonban már hónapok óta jóval e fölött volt, pillanatnyilag pedig a 66 ezer forintot meghaladó szinten van. Emiatt 7-10 százalékos lisztáremelésre van szükség - nyilatkozta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán.

Vannak, akik már decemberben emeltek

Mint azt a szakember leszögezte, sok malom már decemberben árat emelt, de a többségük januárban fog - néhányan éppen ezen a héten. E nélkül nem bírná ki az iparág ezt az évet, ha pedig tovább drágul a búza, április környékén újabb lisztáremelés következhet - jósolta az elnök-vezérigazgató, aki elárulta: a tervezett mértékű emelés a malomipar átadási áraiban nem több kilogrammonként 6-7 forintnál. Ez az egy főre vetített, évente átlagosan 80 kilogrammos lisztfogyasztással számolva - ideértve a boltban vásárolt péktermékeket is - kevesebb mint két gombóc fagylalt ára.

A lisztáremelés nélkül nem bírná az iparág ezt az évet.
A lisztáremelés nélkül nem bírná az iparág ezt az évet. Fotó: Getty Images

Melyik lisztet mire használjuk? Részletek itt .

A cégvezető szerint egyébként nem is a sütőipar miatt nem tud a malomipar árat emelni, és más ágazatokhoz hasonló árbevétel-arányos nyereséget elérni, hanem az egymás alá ígérő malmok árversenye okán. A mostani piaci helyzet hátterében alapvetően a hazai és az európai búzatermés áll. A súlyos aszály, majd a tavasz végi, nyár eleji esős periódus nem kedvezett sem a termés mennyiségének, sem a minőségének. A mintegy ötmillió tonnányi magyarországi búzatermésből az étkezési minőség általában szokásos 65-70 százalékos aránya 2020-ban 30 százalék körül volt. Európában pedig jelentős terméskiesések voltak, ami felfokozta az exportkeresletet, és Lakatos Zoltán szerint a készlet jelentős része már a kereskedőknél van. A malmoknak így nagyon oda kell figyelniük az első fél évben, hogy jó búzát tudjanak vásárolni.

A piaci helyzet alapján ugyan a cégvezető azt feltételezi, hogy a nagyobb üzemek december végéig az éves alapanyagigényük 60-70 százalékánál többet tároltak be, ennek ellenére még szükségük lesz jó minőségű búzára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, ott kevesebb, az ország nagyobb részén viszont sok napsütés valószínű. Délutántól növekszik a záporok, zivatarok előfordulási esélye és számossága, amelyek dél felől észak felé terjednek, és rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte élénk lesz, amelyet több helyen erős széllökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében átmenetileg viharossá fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet zömmel 24 és 29 fok között várható, délnyugaton lehet ennél kissé hűvösebb, míg az Alföld egyes részein 30 fok sem kizárt. Napközben melegfronti hatás érvényesül, ami kellemetlen tüneteket válthat ki sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra